معرفی کتاب خنده در تاریکی نوشته ولادیمیر ناباکوف

0
3749
خنده در تاریکی، نوشته‌ی ولادیمیر ناباکوف
خنده در تاریکی، نوشته‌ی ولادیمیر ناباکوف
معرفی کتاب خنده در تاریکی نوشته ولادیمیر ناباکوفReviewed by آیلار بهرامی on Feb 22Rating:

خنده در تاریکی نام رمان بلندی است از ولادیمیر ناباکوف، نویسنده روسی تبار و خالق رمان لولیتا. ناباکوف در همان فصل اول تمام ماجرا را در یک جمله روایت می کند: روزی روزگاری در شهر برلین آلمان مردی زندگی می کرد به نام آلبینوس او متمول و محترم و خوشبخت بود، یک روز همسرش را به خاطر دختری جوان ترک کرد، عشق ورزید ، مورد بی مهری قرار گرفت و زندگی اش در بدبختی و فلاکت به پایان رسید.

با این حال  ناباکوف به همین جمله کفایت نکرد و داستانش را با شخصیت هایش آلوبینوس، مارگو و رکس روایت کرد. او برای روایت داستان از نظرگاه دانای کل بهره جسته است و با زبانی  ساده و نثری روان ماجرا را روایت می کند.

آلوبینوس مردی محترم و متمول است  که با همسرش الیزابت زندگی می کند. الیزابت زن معقولی است. آن ها از این ازدواج یک دختر دارند.

مارگو دختر نوجوانی است که در خانواده فقیری بزرگ شده است؛ در شانزده سالگی از خانه شان فرار می کند و مشغول کار کردن در یک سینما می شود. او همواره رویای ستاره سینما شدن را در سر می پرورانده است.

اکسل رکس یا همان میلر معشوقه سابق مارگو و دوست آلوبینوس.

پل، برادر الیزابت که مردی معقول و خوش نام است.

داستان اینگونه پیش می رود که روزی در سینمایی در شهر برلین، آلوبینوس دختر جوانی را می بیند که او از کارمندهای همان سینماست.آلوبینوس چندین بار به همان سینما می رود تا با دختر جوان رابطه برقرار کند. آنها وارد یک رابطه می شوند، آلوبینوس آپارتمانی را تحت اختیار مارگو قرار می دهد اما او اصلا به این آپارتمان راضی نمی شود و خواهان زندگی در خانه مجلل آلوبینوس است. به همین خاطر با نامه ای الیزابت را از رابطه اش با آلوبینوس مطلع می کند و الیزابت نیز با حمایت برادرش از زندگی آلوبینوس خارج می شود.مارگو با آلوبینوس در آن خانه زندگی می کنند. یک شب آلوبینوس مهمانی ترتیب می دهد که در آن میلر، کسی که مارگو قبل از آلوبینوس با وی رابطه داشته حضور می یابد. میلر یا همان اکسل رکس نقاشی می کند . او مرد بی تفاوت و بی مسئولیتی است. با آمدن رکس به زندگی مارگو، او بدون آنکه رابطه اش را با آلوبینوس قطع کند، به رابطه با رکس ادامه می دهد.

این اثر ناباکوف در ایران توسط آقای امید نیک فرجام و با همکاری انتشارات مرواید به انتشار رسید. به نظر شخص بنده، خنده در تاریکی در مقایسه با لولیتا و آثاری دیگر چون زندگی واقعی سباستین نایت از جذابیت کمتری بر خوردار است.

4/5 (1)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.