معرفی کتاب لیدی ال نوشته رومن گاری

0
3403
لیدی ال، نوشته‌ی رومن گاری
لیدی ال، نوشته‌ی رومن گاری
معرفی کتاب لیدی ال نوشته رومن گاریReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Nov 10Rating:

رمان لی دی ال اثر رومن گاری نویسنده‌ای است که در سال ۱۹۵۷ آنرا به فرانسه نوشت، سپس خود آن را به انگلیسی برگرداند.

داستان از شب تولد ۸۰ سالگی پیرزنی به نام آنت بودن یا همان لی دی ال شروع می‌شود . پیرزن در حالیکه خیره به شمع های تولد و سر و صدای نوه و نتیجه‌هایش می‌باشد، غرق در شکوه قصر زیبایش که قرار است توسط دولت تخریب شود، در کنار سر پرسی نویسنده و شاعر پیری که عاشق و دلداده‌ی او بوده و در آرزوی آن است که روزی سرگذشت لیدی ال را بنویسد به گذشته‌ها سفر می‌کند و به مرور آن روزها می‌پردازد.

لیدی ال که در یک خانواده فقیر و در یکی از مناطق پست پاریس به دنیا آمده بود، در جمع سه نفره ای زندگی می‌کرد که پدرش همیشه مست و خمار بود و آنارشیست قرن ۱۹ به شمار می‌رفت.

آنت با توجه به رفتار خشونت‌بار پدرش از عقاید او متنفر می‌شود و بعد از مرگ مادرش به ادامه‌ی کار او که رختشویی بود پرداخته و دو سال این کار را ادامه می‌دهد و در این مدت پدرش دائما عقاید آنارشیستی خودش را به وضوح بازگو و تبلیغ می‌کند.

آنت تصمیم می‌گیرد که برای ادامه زندگی، به کارهای دیگری روی آورد و چون بسیار زیبا بود، سر و کارش با کارهای پست و بی‌ارزش می افتد. در خلال این ماجراها با آرمان دنی آشنا می‌شود که یک آرناشیست واقعی است. آن دو رابطه‌ی عاشقانه‌ای را با هم آغاز می‌کنند ولی آرمان بیشتر از اینکه آنت را دوست داشته باشد اهداف و عقایدش را دوست دارد و آنت را وارد ماجرا‌های خود می‌کند . هر چند اتفاقات به گونه‌ای رقم می خورند که این دو از هم جدا می شوند و مسیر زندگی‌شان عوض می‌شود ولی لی دی ال همچنان آرمان را دوست دارد و سالها بعد پی یک حادثه‌ای آنت و ارمان دنی باهم ملاقات می‌کنند.

پشت کتاب نوشته است: رومن گاری در رمان لیدی ال دو دلداده را از میان خیل جوانان اواخر قرن پرآشوب قرن نوزدهم برگزیده که یکی آرمان سودای مبارزه سیاسی را در سر می‌پروراند و دیگری دیانا (آنت) سودایی عشق است و معشوق را به تمامی برای عشق ورزیدن می‌خواهد. پیداست که در کشاکش عشق و مبارزه چه بسا یکی فدای دیگری می‌شود و در این هنگامه پرغوغا پیوسته شکننده‌تر آسیب پذیرتر است.

5/5 (1)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.