زندگی نامه و معرفی کتاب های کنوت هامسون

1
6127
کنوت هامسون نویسنده‌ی نروژی، برنده جایزه نوبل 1920
کنوت هامسون نویسنده‌ی نروژی، برنده جایزه نوبل 1920
زندگی نامه و معرفی کتاب های کنوت هامسونReviewed by کتابیسم on Jan 20Rating: 5.0زندگی نامه و معرفی کتاب های کنوت هامسون |نوبل ادبیات, نویسنده | پیشنهاد کتاب کتابیسمکنوت هامسون نروژی نویسنده‌ای است که در سال 1920 مشخصاً به خاطر اثر به یادماندنی و تأثیرگذارش " میوه‌های زمین " موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات شد.

کنوت هامسون نروژی نویسنده‌ای است که در سال ۱۹۲۰ مشخصاً به خاطر اثر به یادماندنی و تأثیرگذارش “میوه‌های زمین” موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات شد. وی را بعضاً پدر ادبیات مدرن  و رهبر جنبش نئو_رمانتیک در آغاز سده ۲۰ دانسته‌اند، او در جوانی در مقابل رئالیسم و ناتورالیسم ایستاد و با به کارگیری تکنیک‌هایی مانند جریان سیال ذهن یا تک‌گویی درونی؛ به عنوان یکی از پیشگامان ادبیات روانشناسانه شناخته شد.

نقش هامسون در ادبیات داستانی مدرن در سطح جهان بسیار قابل توجه است و او در کنار اگوست استریندبرگ، هنریک ایبسن و زیگرید اوندست از نویسنده‌های چهارگانه اسکاندیناویایی هستند که آثارشان شهرت بین‌المللی کسب کرده است، اما او در حوزه اسکاندیناوی نویسنده چندان محبوبی به شمار نمی‌رود چرا که همواره آشکارا طرفداری خود را از هیتلر و حزب نازی اعلام کرده است و در جنگ جهانی دوم و اشغال نروژ توسط آلمان نیز از مدافعان رژیم آلمان در کشورش بود. با وجود اینکه شخصیت وی را خائن قلمداد می‌کنند، اما باز هم نادیده گرفتن آثار او کاری غیرممکن است.

روند شهرت یافتن هامسون با انتشار کتاب گرسنگی آغاز شد و با رمان رازها و پان ادامه پیدا کرد، این کتاب‌ها در زمره‌ی بهترین آثار او به شمار می‌روند. شخصیت‌های کتاب‌های هامسون به طور پیاپی در مواجهه‌های بی‌هدف قرار می‌گیرند که خود آن را بری از وهم و خیال می‌داند، آنها ذاتاً همانند “خروس جنگی” هستند و با هر جرقه‌ای آتش می‌گیرند. همچنین صحنه‌هایی که در آن حرکت می‌کنند را خود خلق می‌کنند و بنابراین در هر صفحه از کتاب خود را از نو می‌آفرینند. گویی قهرمان داستان‌ها، کتاب را برای ما می‌نویسد و طرح داستان را برای ما ترسیم می‌کند. این قهرمانان ردپای خود رادر طول داستان پاک می‌کنند، آنها هیچ خاطره‌ی دائمی از آنچه گفته‌اند یا انجام داده‌اند را از صحنه‌ای به صحنه دیگر منتقل نمی‌کنند و انگار از خود می‌گریزند.

آثار کنوت هامسون تا حدودی تأثیر پذیرفته از نویسندگان بزرگی چون داستایوسکی و نیچه بود. هامسون همچنین خود بر آثار و افکار نویسندگان بزرگی همچون توماس مان، ماکسیم گورکی، هرمان هسه، هنری میلر، ارنست همینگوی و اشتفان تسوایگ​ تأثیرگذار بوده است. کتاب‌هایی مانند گرسنگی، رازها، پان، ویکتوریا، رزا، بنونی و میوه‌های زمین از وی به فارسی ترجمه شده‌اند. کتاب‌های گرسنگی و میوه‌های زمین در لیست ۱۰۰۱ کتابی که قبل از مرگ باید خواند قرار دارند.

4.5/5 (2)

امتیاز دهی

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.