معرفی کتاب تاریخچه هفت قتل نوشته مارلون جیمز


0
معرفی کتاب تاریخچه هفت قتل نوشته مارلون جیمزReviewed by محمدهادی علیپورمطلق on Oct 26Rating:

تاریخچه هفت قتل توسط مارلون جیمز در سال ۲۰۱۴ منتشر شد تونست تا جایزه من بوکر رو در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۵ برنده بشه. مارلون جیمز اولین نویسنده جامائیکایی هستش که تونسته این جایزه رو ببره و کتابش توی یک سالی که منتشر شده دو جایزه دیگه رو هم دریافت کرده که می‌شه گفت موفقیت بزرگی برای مارلونه چون این کتاب سومین رمان این نویسنده هستش.

این کتاب تنها به روایت قتل باب مارلی اختصاص نداره! بطوری که توی نیویورک تایمز نقل شده جیمز از حادثه سوء قصد به این خواننده جامائیکائی و قتل وی استفاده کرده تا بتونه مسائل سیاسی که توی جامائیکا در دهه‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۹۰ رخ  داده رو روایت بکنه. جیمز در کتابش تونسته مسائل مختلفی که در جامائیکای این دوران جریان داشته مثل تضاد طبقاتی در جامعه، خشونت و قاچاق مواد مخدر رو شامل میشه و حتی سعی کرده تا تلاش‌های امریکا توسط سیا برای کاهش قدرت جناح سیاسی چپ در دهه ۱۹۷۰ و قاچاق کراک در دهه ۱۹۸۰ به امریکا رو توی کتابش بگنجونه.

تاریخچه هفت قتل، نوشته مارلون جیمز، برنده جایزه بوکر 2015
تاریخچه هفت قتل، نوشته مارلون جیمز، برنده جایزه بوکر ۲۰۱۵

سوال اینه که، چطور این موضوعات متفاوت با زندگی باب مارلی گره خورده؟ و جواب می‌تونه این باشه که مارلی آهنگ‌های زیادی در رابطه با موضوعات سیاسی درست کرده و در طول عمرش چه از طریق موسیقی و یا با مصاحبه‌هایی که انجام داده همیشه خواسته تا آرزوهاش رو در مورد داشتن جامعه‌ای لیبرال و دموکرات بیان بکنه که این موضوع باعث شده تا مارلی دشمنای زیادی پیدا کنه که از جمله اونا قاچاقچیان و سیاسی‌ها و مجرم‌ها  بودند و اگر سیاست‌مدارانی هم بودن که از اون طرفداری می کردن فقط به خاطر این بود که بتونن از وجه مردمی باب مارلی به نفع خودشون سوء استفاده بکنن. برای همین جمیز تونسته تا با محور قرار دادن قتل این خواننده تمامی موضوعات پیرامونی که در رابطه با اونها بحث شد رو تو کتابش بگنجونه. در حقیقت میشه گفت که مارلون در کتابش خواسته تا به نوعی حقایق رو تا حدودی با نظریات خودش تلفیق بکنه و از قتل مارلی به عنوان یک دروازه برای ورود به فضای سیاسی، فرهنگی جامائیکا استفاده کرده.

جمیز داستان کتاب رو از زبان راوی‌های مختلفی بیان می‌کنه که باعث شده تا رمان خیلی جذاب باشه و البته که نباید از پیچیدگی اون هم غافل بود، و خواننده باید دقت بکنه تا بتونه بهتر با رمان ارتباط برقرار کنه. شخصیت‌های مختلفی در این کتاب استفاده شدن که میشه به طور خلاصه به این مورد‌ها اشاره کرد: اعضای باند مافیا، افراد سیاسی، پلیس، قاچاقچی‌های مواد، اعضای باند موسیقی و چندین آدم مختلف دیگه.

در جامائیکایی که آقای جیمز توی کتابش توصیف می‌کنه اتفاقات پیچیده و متعددی بر سر قدرت بین گروه‌های مختلف رخ می‌ده، و هنر این نویسنده اینه که تونسته با محوریت دادن اتفاق قتل یک خواننده آزادی خواه و صلح طلب همه این وقایع و انسان‌ها رو به همدیگه ارتباط بده و داستانی منسجم و زیبا به وجود بیاره.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.