معرفی کتاب ربوده شده نوشته رابرت لوئیس استیونسون

0
2541
ربوده شده، نوشته‌ی رابرت لوئیس استیونسون
ربوده شده، نوشته‌ی رابرت لوئیس استیونسون
معرفی کتاب ربوده شده نوشته رابرت لوئیس استیونسونReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on May 30Rating:

رابرت لوئیس استیونسون نگارش ربوده شده را سال ۱۸۸۵ آغاز کرد اما پرداختن به کتاب های دیگری از جمله دکتر جکیل و آقای هاید مجال اتمام این کار را به او نداد تا اوایل سال ۱۸۸۶ که دوباره به این کار پرداخت گرچه که در همان سال هم در مورد کاراکتر دیوید بالفور بسیار فکر کرده بود. او در یکی از نامه هایی که به پدر خود نوشته بود می‌گوید که دوباره دیوید شده است و از تصمیمات این کاراکتر با او صحبت می کند.

ایده اولیه کتاب به واسطه همسرش، فانی به ذهن او رسید. استیونسون  ابتدا قصد نوشتن نمایش نامه ای با عنوان قاضی حلق آویز را داشت اما یادداشت‌های خود را در مورد این ایده به دور انداخت. همسرش اما تصمیم گرفت تا نمایش نامه را در حال و هوای سال های ۱۷۰۰ بنویسد اما اطلاعات چندانی در این مورد نداشت. او که همیشه از طرف استیونسون تشویق می شد، به کتاب فروشی آشنایی سفارش داد تا هرچه نمایش نامه و روزنامه در مورد محاکمات آن سال‌ها در اختیار دارد برای او آماده کند. هنگامی که سفارش آنها آماده شد، هر دو نفر خود را در آن غرق کردند و شیفته ماجراهایش شدند. عاقبت یکی از آن ماجراها ایده اولیه کتاب را در استیونسون روشن کرد.

در حال نوشتن کتاب فرزند دزدیده شده، استیونسون از بیماری جسمانی سخت و احساس غربت شدیدی رنج می برد. او زندگی در انگلستان را در مقایسه با اسکاتلند یکنواخت و خسته کننده می دانست. بعد از انتشار کتاب، محبوبیت و شهرت کتاب بسیار زیاد بود به گونه ای که استیونسون با فروش حق امتیاز فرزند ربوده شده و جزیره گنج، (کتاب دیگری از او) از لحاظ مالی دیگر نگرانی چندانی نداشت. اگرچه بعد از گذشت سال‌ها منتقدان با دیده تردید به این کتاب می نگرند و آن را صرفا داستانی ماجراجویانه و تخیلی و مناسب پسران جوان می‌دانند، اما این کتاب از نیمه قرن بیستم همواره توسط منتقدان به نقد کشیده شده و به دنبال اثبات اهمیت خویش است.

رمان به طور کلی پیرامون گذر پسر بچه‌ای از کودکی به بزرگسالی است. بعد از مرگ پدر دیوید، او تصمیم می‌گیرد زندگی‌اش را به شیوه دلخواه خود پیش ببرد. و این طرح، و بیان موضوعاتی مانند از دست دادن بی گناهی به دلیل بلوغ و عبور از موانعی که بر سر راه او پیش می آید، تم اصلی رمان است.

ربوده شده، یک بررسی خاطره انگیز و الهام گرفته شده از دوگانگی شخصیت اسکاتلندی است. به این معنا که ساحل نشینان، اهالی کوهستان را مانند بربر های وحشی می‌دیدند کوهستان نشینان، اهالی ساحل را همچون محافظه کاران اخلاق گرا تصور می کردند. کوهستان نشینان اسکاتلند اغلب افراد رمانتیک بودند در حالی که ساحل نشین ها مردمان عمل گرای بودند.

فرزند ربوده شده در زمان نشر و بعد از آن تحسین بسیاری را برانگیخت از جمله هنری جیمز و خورخه لوئیس بورخس به ستایش از آن پرداخته اند.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.