زندگی نامه و معرفی رمان‌های جوزف کنراد

0
3800
جوزف کنراد، نویسنده‌ی بریتانیایی-لهستانی
جوزف کنراد، نویسنده‌ی بریتانیایی-لهستانی
زندگی نامه و معرفی رمان‌های جوزف کنرادReviewed by پرستو آشتیان on Feb 2Rating:

جوزف کنراد نویسنده‌ی بریتانیایی-لهستانی، یکی از صاحب سبک‌ترین نویسندگان در زبان انگلیسی دانسته شده است. کنراد زمانی متولد شد که لهستان تحت سلطه‌ی قدرت‌های مختلف در حال جدال برای استقلال بود و تولد جوزف کنراد مقارن با دوران قدرت روسیه در منطقه بود. از آنجا که پدر کنراد و تقریباً تمام عموها و دایی‌های او مخالف با استبداد روسیه در سرزمین مادریشان بودند، در شورش‌های مختلفی بر ضد این حکومت شرکت داشتند و این روحیه وطن‌پرستی و آزادی‌خواهی؛ کنراد و سبک نوشتاری او را بسیار متأثر کرده است.

کنراد حدود بیست سال به خدمت روی دریا مشغول بود و علاقه‌ی زیادی به این کار داشت، اما شواهد نشان می‌دهد که در این دوره سلامت جسمی و روحی او از وضعیت مناسبی برخوردار نبوده است و حتی او یک تجربه خودکشی نیز داشته است. او ناچار به ترک خدمت دریانوردی شد و پس از آن نوشتن رمان‌ و داستان کوتاه را آغاز کرد. نثر پخته در نوشتار و به تصویر کشیدن خطرات زندگی در دریا و مکان‌های عجیب؛ مورد تحسین فراوان قرار گرفته است. علاوه بر محبوبیت به عنوان استاد نقل ماجراهای رنگانگ دریا؛ بعدها شیفتگی او در وصف مواجهه افراد با لاقیدی تغییرناپذیر طبیعت، شرارت مداوم بشر و جدال‌های درونی او با نیروهای خیر و شر نیز بسیار مورد توجه خوانندگان قرار گرفت.

به عقیده‌ی کنراد، دریا در رأس تمام تراژدی‌های تنهایی قرار دارد. او نویسنده‌ای با تواناهایی پیچیده و بصیرت برجسته است به خاطر تمام بینش‌های فردی و قابلیت‌های نویسندگی، او به عنوان یکی از بزرگ‌ترین رمان‌نویسان انگلیسی زبان شناخته شده است. در کتاب های کنراد دیدگاه نسبت به زندگی عمیقاً نومیدانه است و در همه‌ی آرمان‌گرایی‌ها آثاری از پلیدی دیدی می‌شود و حتی تجهیزات شریف‌ترین مردان در دفاع از خود در برابر حملات شیطان ناکافی است. یکی از برجسته‌ترین نکات در نوشته‌های کنراد این است که او به وضوح سعی کرده است شرایط مختلفی را به تصویر بکشد که در آن انسان‌ها خود را مجبور به پذیرش وابستگی احساسی با افرادی می‌بینند که تنها احساس تنفر را از آنان انتظار دارند.

علاوه بر کتاب‌هایی که داستان آنها حول سفرهای نویسنده می‌گردند و شخصیت‌های اصلی انسانهایی هستند که اکثراً در کنراد در زندگی واقعی با آنها روبرو شده است، او دست به نوشتن کتاب‌هایی با درون‌مایه‌ی سیاسی نیز زده است. کتاب‌های معروف او همانند دل تاریکی، کاکا سیاه کشتی نارسیسوس، لرد جیم، نوسترومو، مأمور سری، جوانی، مرز سایه، طوفان دریا، از چشم غربی و حماقت‌خانه‌ی آلمایر به فارسی ترجمه شده‌اند.

5/5 (1)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.