زندگی‌نامه و معرفی آثار خورخه لوئیس بورخس


2
زندگی‌نامه و معرفی آثار خورخه لوئیس بورخسReviewed by پرستو آشتیان on Jun 23Rating:

خورخه لوئیس بورخس نویسنده، شاعر, مقاله‌نویس و مترجم آرژانتینی و از شخصیت‌های برجسته ادبیات اسپانیایی می‌باشد. آثار بورخس در رده‌ی ادبیات فلسفی و همچنین در ژانر فانتزی طبقه‌بندی می‌شوند. برخی منتقدان شروع استفاده از واژه رئالیسم جادویی را در به انتشار آثار بورخس نسبت می‌دهند و برخی دیگر اعتقاد دارند که کتاب‌های وی در واقع در قالب رئالیسم جادویی نمی‌گنجند.

بورخس مدت زیادی از دوران نوجوانی خود را در شهرهای اروپایی مانند سوئیس و اسپانیا گذراند و پس از بازگشت به آرژانتین و کشف سرزمین مادری‌اش اقدام به سرودن و انتشار اشعار در وصف زیبایی شهرش و مقالاتی در مجلات ادبی کرد. بورخس مدتی را به عنوان کارمند کتابخانه و معلم به کار مشغول بود و بعدها به سمت مدیریت کتابخانه ملی و استاد ادبیات انگلیسی در دانشگاه بوئنوس آیرس نایل شد. بورخس در ۵۵ سالگی بینایی خود را به طور کامل از دست داده بود. با توجه به روند تدریجی نابینایی، بورخس شروع به ابداع نمادهای ادبی با استفاده از تخیلاتش کرد.

در سالهای بعدی این نویسنده به استقبالی جهانی دست یافت او و ساموئل بکت مشترکاً اولین جایزه فورمنتور را از آن خود کردند و پس از آن بورخس به کسب جایزه اورشلیم مفتخر شد، آثارش در سراسر اروپا و آمریکا ترجمه و منتشر شدند. شهرت جهانی او در دهه ۱۹۶۰ و همراه با پیشرفت ادبیات آمریکای لاتین و موفقیت کتاب صد سال تنهایی گابریل گارسیا مارکز، تثبیت شد. آثار او به بیان مسائل وجودی و پدیده‌شناختی به شیوه‌ای نوین می‌پردازد.

بورخس علاقه‌ی شدیدی به خواندن کتاب داشت و معتقد بود به کتاب محتاج است و نمی‌تواند دنیا را بدون کتاب تصور کند، متأسفانه پس از نابینایی کامل او از کتاب خواندن محروم شد زیرا هیچ‌گاه خط بریل را نیاموخت. وی بیشتر به جهت داستان‌های کوتاهش معروف شده است و تمایلی به نوشتن رمان نداشته است. همین داستان‌های کوتاه باعث ایجاد تحولی در نوشتار داستان‌های کوتاه بعدی شد از این رو وی را از نویسندگان پست مدرنیسم قلمداد می‌کنند.

از این نویسنده آثاری همانند الف و چند داستان دیگر، کتابخانه بابل، هزارتوهای بورخس، اطلس و ویرانه‌های مدور به فارسی ترجمه شده‌اند.


Like it? Share with your friends!

2

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.