زندگی نامه و معرفی زمان های جین آستن

0
1904
جین آستن، نویسنده‌ی انگلیسی
جین آستن، نویسنده‌ی انگلیسی
زندگی نامه و معرفی زمان های جین آستنReviewed by پرستو آشتیان on Feb 14Rating:

جین آستن انگلیسی از نویسنده‌های مشهور جهان است که علیرغم اینکه قرن‌ها قبل می‌زیسته، هم اینک نیز میلیون‌ها طرفدار در دنیا دارد و نام وی هنوز در تاریخ ادبیات می‌درخشد. شهرت او بیشتر به خاطر تفسیرهای اجتماعی است که در رمان‌هایش گنجانده است. او تنها شش رمان کامل نوشته است اما توانسته است جایگاه قابل‌توجهی در میان نویسندگانی که آثارشان بیشترین آمار خوانده شدن دارند، را در ادبیات انگلیسی کسب کند و رمان‌هایش بارها و بارها مبنای ساخت فیلم‌های سینمایی، سریال‌ها و نمایش‌ها قرار گرفته است.

آستن در خانواده‌ای پرجمعیت و مرفه متولد شد. آموزه‌های او در سال‌های اولیه بیشتر از طریق پدر و برادران بزرگترش کسب شد علاوه بر این او و خواهرش مدتی تحصیلات رسمی خود را در مدرسه‌ی شبانه‌روزی گذراندند که شامل تعلیماتی متناسب با زمان از جمله زبان فرانسوی، موسیقی و رقص می‌شد. پس از آن مطالعات شخصی جین آستن نقش مهمی در شکل‌گیری شناخت او از دنیا پیرامون و مسائل مختلف ایفا می‌کند.

اطلاعات از زندگی‌ جین آستن بسیار محدود است و مدارک قابل اتکای مناسبی در این مورد وجود ندارد، تنها اسناد مورد اعتماد شامل نامه‌های شخصی و خانوادگی هستند که از میان آنها می‌توان پی به زندگی‌نامه‌ی این نویسنده برد، اگرچه بسیاری از این نامه‌ها از بین رفته یا سوزانده شده‌اند. اما چیزی که مشخص است، این است که آستن شیفته‌ی دنیای داستان و داستان‌نویسی می‌گردد و فعالیت نویسندگی خود را آغاز می‌کند. پدر او همواره از این استعداد حمایت می‌کند و او را به ادامه‌ی کار تشویق می‌کند.

هر چند که او در زمان حیات خود به طور کامل شناخته نشد، رمان‌های عاشقانه‌ی او که ماجراهای رمانتیک در میان نجیب‌زادگان را مطرح می‌کند، پس از حیاتش بسیار معروف شدند و این شهرت ادامه یافت و در قرن بیستم به اوج خود رسید. واقع‌گرایی او در نوشته‌هایش، همچنین طعنه‌های تند و تیز اجتماعی و طرح‌های داستانی تحسین‌برانگیز او موجب ارزش تاریخی آثار او در میان منتقدان و پژوهشگران شده است. آثار او در فارسی توسط انتشارات متعددی در سال‌های مختلفی منتشر شده است. این آثار به غرور و تعصب، عقل و احساس، منسفیلد پارک، نورثنگر ابی، اما و ترغیب هستند.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.