معرفی کتاب جین ایر نوشته شارلوت برونته


0
معرفی کتاب جین ایر نوشته شارلوت برونتهReviewed by مطلق on Apr 20Rating: 5.0معرفی کتاب جین ایر نوشته شارلوت برونته | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسممعرفی بهترین کتاب تربیتی دنیا - رمان جین ایر نوشته شارلوت برونته ، کتاب جین ایر در دسته داستان‌ های کلاسیک و زندگی نامه خودنوشت جای دارد.

رمان جین ایر بر اساس نظر اکر منتقدان و همچنین مخاطبان عمومی بهترین رمان تربیتی نوشته شده دنیا می‌باشد. که در اینجا به صورت مختصر به معرفی این کتاب و معرفی داستان آن به صورت کوتاه پرداخته شده است. رمان‌های تربیتی به داستان‌هایی گفته می‌شود که شخصیت اصلی و یا چند شخصیت از داستان در طی زمان و روند داستان دچار بلوغ فکری شده و به عبارت بهتر از اتفاقات رخ داده در پیرامونشان و همچنین تجربیاتشات درس‌های بزرگی می‌گیرند. از جمله برجسته ترین رمان‌های تربیتی می‌توان به رمان جین ایر نوشته شارلوت برونته ، رمان جنگل نروژی نوشته هاروکی موراکامی ، رمان بادبادک باز نوشته خالد حسینی ، کتاب دنیای سوفی نوشته یوستین گردر ، بر باد رفته نوشته مارگارت میچل و ناطوردشت نوشته جی دی سلینجر اشاره نمود.

معرفی کتاب جین ایر :

معرفی بهترین کتاب تربیتی دنیا - رمان جین ایر نوشته شارلوت برونته ، کتاب جین ایر در دسته داستان‌ های کلاسیک و زندگی نامه خودنوشت جای دارد.
معرفی کتاب جین ایر

جین ایر نام رمان جاودانه شارلوت برونته نویسنده انگلیسی قرن نوزدهم می‌باشد که در سال ۱۸۴۷ و تقریبا همزمان با انتشار رمان بلندی‌های بادگیر نوشته امیلی برونته منتشر شد. این دو رمان به عنوان محبوب ترین و برجسته‌ترین آثار خانواده برونته شناخت می‌شوند و اغلب منتقدان آنها را با یکدیگر مقایسه می‌کنند.

با مراجعه به آمار سایت‌های معتبر همانند گودریدز در می‌بابیم که امروزه رمان جین‌ایر در زمره رمان‌های بسیار محبوب در سراسر دنیا قرار دارد و همچنین بلندی‌های بادگیر نیز به عنوان رمان عشقی جایگاه ویژه‌ای نزد خوانندگان دارد. لیکن پس از خواندن دو کتاب می‌توان اینگونه بیان کرد که از لحاظ به کارگیری نوآوری در روایت داستان و همچنین پیچیدگی‌‌های روابط میان شخصیت‌های داستانی امیلی برونته توانسته تا پای خود را فراتر از خواهرش گذاشته و داستانی جذاب‌تر خلق نماید.

معرفی کتاب جین ایر – داستان رمان –

معرفی بهترین کتاب تربیتی دنیا - رمان جین ایر نوشته شارلوت برونته ، کتاب جین ایر در دسته داستان‌ های کلاسیک و زندگی نامه خودنوشت جای دارد.
معرفی کتاب جین ایر

رمان جین ایر همانطور که از نامش نیز پیداست، در رابطه تلاش جِین اِیر در طول زندگانی‌اش برای دستیابی به جایگاه اجتماعی و جهان‌بینی است. در ابتدای داستان نویسنده وی را به عنوان یک دختر یتیم‌ که تحت تسلط زن‌عمویش می‌باشد معرفی می‌کند و رنج‌هایی که جین ایر متحمل می‌شود را به تصویر می‌کشد.

در طول مدتی که جین تحت تسلط زن‌عموی خود است از زندگانی کردن محروم می‌ماند و طعم واقعی دوست داشته شدن و دوست داشتن را درک نمی‌کندف و این بزرگترین کمبودی است که وی در طول این دوران احساس می‌کند.

بالاخره جین از خانه‌ای که برای وی بیشتر به زندان شباهت داشت رهایی می‌یابد و به مدرسه می‌رود، گرچه سال‌های مدرسه نیز برای وی به دلیل رفتارهای ظالمانه مدیر مدرسه (آقای بروکلهرتز) و تجربه مرگ دوست صمیمی‌اش (هلن برن) پر مشقت بود، لیکن موفق می‌شود تا پس از اتمام تحصیل به عنوان معلم مشغول به کار شود. جین در ادامه داستان عاشق ادوارد روچستر می‌شود و پیشنهاد ازدواج وی را می‌پذیرد.

در این قسمت از داستان جین ایر وی می‌پندارد که به خواسته خود رسیده و توانسته مردی را بیابد که به وی عشق خواهد ورزید، اما روشن شدن برخی حقایق در رابطه با گذشته روچستر باعث می‌شود که جین به این موضوع فکر کند که در صورت ازدواج با وی از هدف اصلی خود که رسیدن به آزادی است فاصله می‌گیرد و همچنین این تصمیم را غیر اخلاقی و مخالف اعتقادات خود می‌یابد. لذا شبانه از ترون‌فیلد می‌گریزد.

وی در شهر دیگر به دلیل نداشتن پول مجبور به گدایی می‌شود و زندگی بسیار دشواری را می‌گذراند، تا زمانی که با راهبی (جان ایر) و خانواده‌اش آشنا می‌شود، که به وی کمک می‌کنند تا به زندگی عادی بازگردد. جین ایر در ادامه داستان با به اثر بردن مقدار هنگفتی پول از عموی خود بسیار ثروت‌مند می‌شود و این ثروت را با خانواده‌ای که به وی پناه داده بودند تقسیم می‌کند. پس از گذشت مدتی جان به جین ایر پیشنهاد ازدواج می‌دهد.

علی‌رغم پافشاری راهب به ازدواج و رفتار خوب وی با جین، او از ازدواج سرباز می‌زند، چراکه عشقی که جین به دنبال آن بود یک رابطه دو طرفه و همراه با محبت بود، لیکن می‌دانست که جان تنها هدفش سکوب کردن امیال و تلاش برای قدم گذاشتن در راه مشیت الهی است. در نهایت جین که هنوز عاشق روچستر بود، به ترون‌فیلد بازگشت و پس از اینکه متوجه شد که مشکلاتی که قبلا مانع ازدواج آنها بوده دیگر وجود ندارند با روچستر ازدواج کرد.

معرفی کتاب جین ایر – پی نوشت –

معرفی بهترین کتاب تربیتی دنیا - رمان جین ایر نوشته شارلوت برونته ، کتاب جین ایر در دسته داستان‌ های کلاسیک و زندگی نامه خودنوشت جای دارد.
معرفی کتاب جین ایر

همانطور که گفته شد موضوع اصلی داستان تلاش جین ایر برای دستیابی به جایگاه اجتماعی است که از وی دریغ شده. وی در ابتدا برای دست‌یابی به آزادی تلاش می‌کند و اینگونه می‌پندارد که اگر از دست زن‌عموی ظالم خویش رها شود، می‌تواند به آن دست‌یابد. لیکن با وارد شدن به محیط جدید درمی‌یابد که مشکلات و محدودیت‌های فراوانی بر سر راه وی‌قرار دارد.

در واقع می‌توان اینگونه گفت که شارلوت برونته با برگزیدن یک زن به عنوان شخصیت اصلی داستان، و روایت دشواری‌هایی که بر سر راه وی‌قرار دارد خواسته تا مشکلاتی از قبیل تبعیض جنسیتی، اختلاف طبقاتی که در مقابل جامعه و بخصوص زنان در دوران ویکتوریا وجود داشته را نمایان سازد.

جین ایر در واقع یک زندگی نامه خود نوشت است که در آن شخصیت اصلی داستان خود نویسنده می‌باشد. بسیاری از وقایعی که در داستان نقل می‌شود، در زندگی واقعی شارلوت برونته جریان داشته. وی در زمان انتشار کتاب نام خود را به عنوان نویسنده آن به  ناشر کتاب نگفته بود و تنها بعد از به موفقیت رسیدن کتاب بود که نام خود را فاش نمود.

امتیاز دهی


Like it? Share with your friends!

0

One Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  1. سلام با کلی تشکر.. بنظرم تو توضیح محتوای رمان باید خیلی سطحی تر عمل کنید تا داستانو اسپویل نکنین.. مثلا تو توضیح جین ایر کاملا اسپویل شده همه چی که خب این خوب نیس.