زندگی‌نامه و معرفی آثار جیمز جویس | خالق کتاب اولیس

0
12994
جیمز جویس، نویسنده ایرلندی
جیمز جویس، نویسنده اولیس
زندگی‌نامه و معرفی آثار جیمز جویس | خالق کتاب اولیسReviewed by محمدهادی علیپورمطلق on Apr 5Rating:

جیمز جویس نویسنده ایرلندی و متولد دوبلین، یکی از بزرگترین نویسندگان سده بیستم بود که گرچه آثارش از تعداد انگشتان دست کمتر می‌باشند، لیکن تأثیر آنها بر توسعه ادبیات مدرن و پست مدرن انکار ناپذیر است. وی داستان‌های خود را به شیوه سیال ذهن می‌نوشت و از جمله اولین افراد و می‌توان گفت مبتکر استفاده از این شیوه بود.

جویس در دانشگاه با زبان‌های ایتالیایی، انگلیسی و فرانسه آشنا شده و در ادامه زندگی خویش با تدریس زبان انگلیسی در مدارس شهرهای مختلف اروپایی امرار معاش نمود. وی جهت تحصیلات تکمیلی و یادگیری بیشتر به فرانسه مهاجرت نمود لیکن نتوانست بیش از چند ماه در آنجا دوام بیاورد، سختی درس‌ها باعث خستگی او شده بود و تلگراف پدرش که از احتمال مرگ مادر خبر می‌داد و از جیمز خواسته‌بود که به خانه برگردد آخرین ضربه ای بود که تحصیلات او را برای همیشه ناتمام گذاشت.

اولین کتاب جمیز جویس مجموعه داستان‌های کوتاه دوبلینی‌ها بود که در سال ۱۹۱۴ بچاپ رساند. وی پس از ازدواج و خروج از دوبلین به زوریخ رفت و در کنار تدریس زبان انگلیسی نوشتن کتاب اولیس را شروع کرد. اولیس که داستانی موازی با رمان اودیسه نوشته هومر را دنبال می‌کرد، برترین رمان جویس و به عقیده صاحب نظران برترین رمان قرن بیستم می‌باشد. علاوه بر این جویس آثار دیگری همچون رمان‌های پرتره‌ی مرد هنرمند در جوانی، رستاخیز (و یا بیداری) فینگان و نمایشنامه تبعیدی‌ها را تألیف کرده است.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.