زندگی نامه و اثر های جلال آل احمد

0
2221
جلال آل احمد، نویسنده‌ی ایرانی
جلال آل احمد، نویسنده‌ی ایرانی
زندگی نامه و اثر های جلال آل احمدReviewed by آیلار بهرامی on Nov 17Rating:

جلال آل احمد، نویسنده و مترجم ایرانی متولد آذر ماه ۱۳۰۲ و همسر سیمین دانشور، نویسنده خوش ذوق ایرانی است. جلال در تهران متولد شد؛ در خانواده ای مذهبی.مذهب در تمام ابعاد زندگی پدر جلال به طوری ریشه دوانده بود که او را برای تحصیل در رشته های علوم دینی به نجف فرستادند اما  جلال هرگز علاقه ای به علوم دینی و مذهب نشان نداد و همین موضوع باعث آزردگی خاطر پدر جلال از او شد.پدرش مخالف درس خواندن جلال بود اما وی تسلیم این تصمیم پدرش نشد و در دوره های شبانه دبیرستان دارالفنون به ادامه تحصیل پرداخت و دیپلمش را گرفت؛ این در حالی بود که تمام اوقات را خود کار می کرد و درس می خواند؛به طور پنهانی درس می خواند. سال های آخر دبیرستان بود که با کلام احمد کسروی آشنا شد و نهایتا در سال ۱۳۲۳ به حزب توده پیوست.

جلال در سال ۱۳۲۲ در رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشسرای عالی تهران فارغ التحصیل شد.او تحصیلات خود را در دوره دکتری در همین رشته نیمه تمام گذاشت و از ادامه تحصیلش انصراف داد. نخستین مجموعه داستان جلال، دید و بازدید است. این روشنفکر ایرانی علاوه بر داستان، ید طولایی در نوشتن مقالات اجتماعی، پژوهش های مردم شناسی ، سفرنامه و ترجمه داشته است. جلال در همان ده ۲۰ از حزب توده جداشد و در همان زمان از رنجی که می بریم را ارائه داد.

بعد از جدایی از حزب توده در ظاهر تا مدتی از فعالیت های سیاسی اش دست کشیده بود.با ملی شدن صنعت نفت و ظهور جبهه ملی و روی کار آمدن دکتر مصدق ، دوباره به سیاست روی آورد  اما بعد ها به علت اختلاف داشتن با رهبران نیروی سومی از آن ها نیز جدا شد. جلال در شهریور ماه ۱۳۴۸ در گذشت.مرگ ناگهانی و تشییع جنازه سریع او، تصور سر به نیست شدن او را در ذهن بسیاری از اطرافیانش قوت بخشید. شمس آل احمد برادر جلال، از جمله آن کسانی بود که معتقد بود، مرگ جلال به دست ساواک اتفاق افتاد. او در کتاب از چشم برادر، اعتقادات خود در این زمینه را بیان می کند.این در حالی است که سیمین، همسر جلال مرگ ,وی این موضوع را تکذیب کرد. او در کتاب غروب جلال، علت مرگ وی را مصرف بیش از اندازه الکل ذکر کرده است. از جمله ویژگی های نوشته های جلال زبان محاوره ای اوست؛ به طوری که به زعم عده ای او ادامه دهنده راه صادق هدایت و محمد علی جمال زاده است.نثر جلال نثری تلگرافی، دقیق، حساس و پرخاشگر است.او با حذف حروف اضافه و مضاف الیه ها، ضرب آهنگی تند به نوشته هایش می دهد.

از مقوله های اجتماعی در داستان های جلال می توان به نقش زن اشاره کرد. زن در آثار او به عنوان پدیده ای اجتماعی است که در فضایی مردسالار زیست می کند. جلال به ظرافت هرچه تمام تر دنیای اینگونه زنی را به تصویر می کشد. از جمله آثارترجمه جلال آل احمد می توان به دست های آلوده اثر سارتر، مائده های زمینی و بازگشت از شوروی از آثار ژید، بیگانه و سوء تفاهم از آثار  کامو و قمار باز اثر داستایفسکی اشاره کرد. از دیگر آثار جلال در زمینه هایی به غیر ترجمه نیز می توان به خسی در میقات، سنگی بر گوری، غرب زدگی، مدیر مدرسه، سه تار، نفرین زمین، ارزیابی شتاب زده و سفر به ولایت عزرائیل اشاره کرد.

جایزه ادبی جلال آل احمد ، جایزه  ادبی دولتی است که به منظور معرفی آثار برگزیده ادبیات داستانی در سال ۱۳۸۷ پایه گذاری شده است. علاوه بر نام گذاری یک جایزه ادبی به نام این نویسنده، به خاطر نگاه مثبت نظام جمهوری اسلامی  و رهبر این  نظام، یکی از یزرگراه های پایتخت ایران به نام ایشان نام گذاری شده است.

خانه سیمین و جلال در سال های اخیر از جمله مسائل پر سر و صدا بوده است. خانه ای که در زمان اقامت سیمین در آمریکا به دست خود جلال ساخته شده بود. گویا شهرداری تهران خانه سیمین و جلال را واقع در خیابان دزاشیب خریداری کرده تا آنجا را خانه ادبیات کند. این در حالی است که ورثه دانشور این معامله را صحیح نداسته و اذعان دارند که سیمین دانشور در وصیت نامه اش ثلث اموالش را به دختر خوانده اش بخشیده است. به هر حال همچنان بر سر این موضوع  مناقشه است و تا کنون چراغ خانه ادبیات روشن نشده است.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.