معرفی کتاب برج عاج نوشته هنری جیمز

0
1617
برج عاج، نوشته‌ی هنری جیمز
برج عاج، نوشته‌ی هنری جیمز
معرفی کتاب برج عاج نوشته هنری جیمزReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Mar 8Rating:

برج عاج، رمان تمام نشده هنری جیمز است که پس از مرگ او در سال ۱۹۱۷ منتشر شد. هنری جیمز (۱۸۴۳-۱۹۱۶) نویسنده امریکایی است که بیشتر دوران نویسندگی اش را در بریتانیا گذراند. او به عنوان یکی از چهره های کلیدی ادیسات رئالیسم در قرن نوزدهم، مورد توجه قرار گرفته است. او به خاطر رمان هایی که تصویرگر مواجهه امریکایی با اروپا و اروپایی هستند، شناخته شده است. روش نگارش او نیز از دیدگاه یک کاراکتر در داستان است که به او اجازه می دهد آگاهی و ادراک را کشف کند؛ سبک او در کارهای ادبی اش با نقاشی های امپرسیونیست مقایسه شده است. استفاده پدیداری از تک گویی درونی و راویان غیرقابل اعتماد، یک عمق جدید را در روایت داستان، به وجود آورده است.

این رمان، داستانی از دوران اواخر قرن نوزدهم امریکا، می باشد. موضوع اصلی رمان، درباره ثروت زیادی است که از دو میلیونر و همکار سابق به دست آمده است، به نام های ابل گاو و فرانک بترمن، که هر دو در حال مرگ هستند، و هم چنین درباره تاثیر احتمالی این ثروت بر انسانهای پیرامون این دو، می باشد. در ابتدای داستان، گراهام فیلدر (گری)، برای دیدن عموی در حال مرگش یعنی فرانک بترمن، از اروپا باز می گردد. روسانا گاو، دختر همکار سابق بترمن، نیز در نیوپورت زندگی می کند.  او موفق می شود که آشتی جزئی ای را بین این دو همکار سابق برقرار سازد. گری، که ثروت زیادی را از عمویش به ارث برده است، در تجارت بی تجربه است، بنابراین مدیریت را به شانس و اقبال و همچنین به فرد بی مرامی به نام هورتون وینت، واگذار می کند. در همین زمان، رمان نیمه کاره باقی می ماند. از یادداشت های نویسنده می توان فهمید، که وینت قصد لطمه زدن به اعتماد فیلدر و فریب او را داشته است. سپس فیلدر با بزرگواری وینت را می بخشد، اما این مسئله حتمی نیست. از طرفی گری قصد ازدواج با روسانا را دارد، چون سخت به او دلبسته شده است.

هدف جیمز از نوشتن این داستان، حمله انتقادی به ثروت عظیم اشرافی در امریکا، و همچنین نمایش دهنده یک انگیزه سیاسی بود. او ابل گاو را به عنوان یک سرمایه گذار غارتگر معرفی می کند، همچنین بترمن را همانطور که از نامش مشخص است، به خاطر پشیمانی از گناهان گذشته اش، در هاله ای کمرنگ از نور مطلوب قرار می دهد. افراد جوانتر رمان به یک اندازه قابل سرزنش هستند. برج عاج حتی در حال نیمه تمام، یک اثر قابل تحسین به شمار می رود.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.