معرفی کتاب جزیره دکتر مور نوشته اچ. جی ولز

0
1613
جزیره دکتر مور، نوشته‌ی اچ.جی ولز
جزیره دکتر مور، نوشته‌ی اچ.جی ولز
معرفی کتاب جزیره دکتر مور نوشته اچ. جی ولزReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on May 31Rating:

جزیره دکتر مور، رمانی علمی-تخیلی است که در سال ۱۸۹۶ توسط اچ.جی ولز تالیف شده است. در آن زمان انتقادات شدیدی به این رمان صورت گرفت و این انتقادات تا جایی پیش رفت که به این کتاب عنوان “تلاشی برای توهین به مقدسات” دادند.  هربرت جورج ولز  معروف به اچ.جی ولز (۱۸۶۶-۱۹۴۶) نویسنده انگلیسی است که در ژانرهای مختلفی از جمله ژانر سیاسی، تاریخی، رمان، مسائل اجتماعی، رساله‌ها و قواعدی برای مانور نظامی تالیفاتی داشته است. ولز اکنون به عنوان یکی از مراجع ابتدایی رمان‌های علمی-تخیلی محسوب می‌شود و به همراه ژول ورن به عنوان پدر ژانر علمی-تخیلی شناخته می‌شود. مهمترین رمان‌های علمی-تخیلی او شامل ماشین زمان (۱۸۹۵)، جزیره دکتر مور (۱۸۹۶)، مرد نامرئی (۱۸۹۷) و جنگ دنیاها (۱۸۹۸) می‌باشند. او یکی از شانس‌های اخذ جایزه نوبل ادبیات در ۴ سال مختلف بود. می‌توان گفت دلیل اصلی موفقیت ولز، بازگویی وقایع اجتماعی نبود بلکه موفقیت او بیشتر به خاطر توانایی در جلب علایق عمومی و تمرکز بر محدودیت‌ها و مسئولیت‌های علم بود.

 داستان جزیره دکتر مور روایتی از مردی به نام ادوارد پرندیک می‌باشد، مردی که کشتی سفرش غرق شده است و توسط یک قایق گذری نجات پیدا می‌کند. این قایق او را به جزیره‌ای اسرارآمیز به نام جزیره دکتر مور می‌برد. جزیره‌ای که دکتر مور در آن، از طریق پیوند میان حیوانات توسط کالبدشکافی موجودات زنده، در حال ساخت موجوداتی شبه انسان می‌باشد. پرندیک در این جزیره یک مرد بومی بدقواره حیوان صفت را ملاقات می‌کند که نوکر فردی به نام مونتگمری است و ام لینگ نام دارد. پرندیک او را در حالی ملاقات می‌کند که مشغول راندن قایقی پر از حیوانات زنده است.

رمان جزیره دکتر مور دارای مضامین فلسفی است؛ مضامینی که شامل ستمکاری، مسئولیت پذیری اخلاقی، هویت انسانی و مداخله انسان در طبیعت می‌باشند. در زمان انتشار رمان در سال ۱۸۹۶، بحث های زیادی در اروپا درباره انحطاط اخلاقی و کالبدشکافی و انقراض حیوانات زنده، مطرح شد. البته بعضی از گروه‌های ذینفع با این مباحث مخالفت می‌کردند، از جمله جامعه ضدکالبدشناسی ملی (۱۸۷۵) و اتحادیه بریتانیا برای براندازی کالبدشکافی (۱۸۹۸). رمان جزیره دکتر مور، دنباله انتقادات اجتماعی ولز بود که در ماشین زمان مطرح کرده بود. در این رمان ولز به بررسی رابطه میان علم و اخلاق در جامعه پرداخته است.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.