معرفی کتاب در قند هندوانه نوشته ریچارد براتیگان

0
474
معرفی کتاب در قند هندوانه نوشته ریچارد براتیگان | پیشنهاد کتاب کتابیسم
معرفی کتاب در قند هندوانه نوشته ریچارد براتیگان | پیشنهاد کتاب کتابیسم
معرفی کتاب در قند هندوانه نوشته ریچارد براتیگانReviewed by زهرا آذر on Nov 26Rating: 4.5معرفی کتاب در قند هندوانه نوشته ریچارد براتیگان | پیشنهاد کتاب کتابیسم ریچارد براتیگان (1935 – 1984) نویسنده و شاعر شهیر امریکایی می باشد که اوج شهرتش در دهه های شصت و هفتاد میلادی است. سالهایی که جهان از آتش جنگهای خانمان سوز

ریچارد براتیگان (۱۹۳۵ – ۱۹۸۴) نویسنده و شاعر شهیر امریکایی می باشد که اوج شهرتش در دهه های شصت و هفتاد میلادی است. سالهایی که جهان از آتش جنگهای خانمان سوز رهیده بود و ملتهای خسته از جنگ شعار صلح و دوستی و آزادی و عدالت را فریاد می زدند. در آن سالهای پر تب و تاب در هر گوشه ای از جهان حرکتی و شوری در جریان بود و در این میان گروه ها و دسته ها و رسته هایی شکل می گرفت که با القای سبک خاص زندگی، تفکر، مرامنامه ها و مانیفست هایشان سعی داشتند نفرت و اعتراض خود را از جنگ و کشتار و سیاستهای امپریالیستی قدرتهای بزرگ نشان دهند و در عوض انسان ها را به طبیعت، عشق و ساده زیستی فرا می خواندند. یکی از آن جنبش ها، “جنبش بیت” بود که پیروان آن خود را “نسل بیت” می خواندند و ریچارد براتیگان هر چند که هیچ گاه بطور مطلق عضو این جنبش نبود اما دوستان و آشنایان زیادی بین آنان داشت. این نسل که گمان می کرد باید راهی را برود که پدرانش نرفته اند و خوشبختی را در جاهای دیگر بجوید، دست به رفتار و اعمال غیرمتعارفی می زد. آنان با پشت کردن به فرآورده های صنعتی و تکنولوژیکی، مدرنیزاسیون و سبک زندگی طبقه ی متوسط شهری، رو به سوی زندگی روستایی و بدوی نهادند و همه چیز را به شکل ناب و خالص و عاری از تجمل پرستی و زیب و زیور می طلبیدند.

کتاب “در قند هندوانه” به قلم براتیگان زاده ی چنین بستر و شرایط سیاسی و اجتماعی و فرهنگی است. کتابی عجیب با شخصیت های عجیب تر و حوادث و ماجراهایی از آن هم عجیب تر! رمان در یک اتوپیای ناشناس و نادیده می گذرد به نام آی دث (iDeath). اسمی که معنا و مفهومی برای خواننده ندارد. در این مکان همه چیز از جنس قند هندوانه است و البته از چوبِ کاج و سنگهایی که از دوردستها آمده اند نیز در ساختن چیزها استفاده شده است. دنیایی یکنواخت، ساکت و بی غل و غش و عاری از هر نوع دانش و آگاهی و شناخت. همه ی آدمها در یک سادگی روستایی و بی خبری و رضایت کامل از زندگی و جهان غوطه ورند و آن هایی هم که ناراضی اند و یا به آگاهی و شعوری فراتر از iDeath دست می یابند مرتد شناخته می شوند و هیچ کس دوستشان ندارد و در نهایت خودشان نیز دیگر تاب تحمل آن جا را نخواهند داشت و دست به خودکشی می زنند. inBoil و دار و دسته اش که iDeath را رها می کنند و می روند در کارگاه فراموش شده زندگی می کنند و همچنین مارگریت که علاقمند به کشف حقایق و ناشناخته ها و فراموش شده هاست به همین شکل مرتد اعلام می شوند و نهایتا به استقبال مرگ می روند.

معرفی کتاب در قند هندوانه نوشته ریچارد براتیگان | پیشنهاد کتاب کتابیسم
معرفی کتاب در قند هندوانه نوشته ریچارد براتیگان | پیشنهاد کتاب کتابیسم

البته براتیگان خودش نیز همانند آثارش آدم عجیبی بود. مدتی طولانی در فقر شدید به سر می برد اما حاضر نبود کمکهای دوستان و اطرافیانش را بپذیرد و آن ها هم با سوار کردن هزار نیرنگ طوری که اسباب ناراحتی اش فراهم نشود کمکها را به او و خانواده اش می رساندند. کتابهایش را گوشه ی خیابان بساط می کرد و به عابرین می فروخت و کتاب شعری داشت به نام “لطفا این کتاب را بکارید” که همراه آن یک بذر گیاه هم به دست خریدار می داد.

اما مهمترین کتابی که برای وی شهرتی جهانی به ارمغان آورد و او را از تنگدستی و گرسنگی نجات داد “صید قزل آلا در امریکا” بود که در سال ۱۹۶۷ قبل از “در قند هندوانه” او را به عنوان نویسنده ای آوانگارد و پست مدرن به عالم ادبیات شناساند.

ریچارد براتیگان در ۲۵ اکتبر ۱۹۸۴ در حالی که پشت پنجره ای که به سمت دریا باز می شد ایستاده بود گلوله ای در شقیقه اش چکاند و برای همیشه به زندگی بدرود گفت.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.