معرفی فیلم در شکوفایی ساخته نانا اِوتیمیشویلی و سیمون گراب

0
521
در شکوفایی فیلمی گرجستانی است که تصویری از زندگی مردمِ گرجستان را ترسیم می‌کند در زمانی که کشور درگیر جنگ‌های منطقه‌ی قفقاز است.
در شکوفایی فیلمی گرجستانی است که تصویری از زندگی مردمِ گرجستان را ترسیم می‌کند در زمانی که کشور درگیر جنگ‌های منطقه‌ی قفقاز است.
معرفی فیلم در شکوفایی ساخته نانا اِوتیمیشویلی و سیمون گرابReviewed by رها فتاحی on Oct 29Rating: 4.5معرفی فیلم در شکوفایی ساخته نانا اِوتیمیشویلی و سیمون گراب | فیلم | پیشنهاد کتاب کتابیسم در شکوفایی فیلمی گرجستانی است که تصویری از زندگی مردمِ گرجستان را ترسیم می‌کند در زمانی که کشور درگیر جنگ‌های منطقه‌ی قفقاز است.

در شکوفایی فیلمی است گرجستانی که تصویری از زندگی مردمِ گرجستان را ترسیم می‌کند که کشور درگیر جنگ‌های منطقه‌ی قفقاز است. فیلم، بر زندگی دو دختر نوجوان تمرکز کرده و از طریق آن‌ها جهان را می‌بیند. جهانی که علی‌رغم این‌که در حال فرو رفتن در باتلاقی بی‌انتها است، اما به آدم‌هایش شیوه‌ی درستِ زندگی کردن را می‌آموزد، اگر آن‌ها در حالِ شکوفایی باشند.
ناتیا، دختر نوجوانی که شخصیتِ اصلی فیلم است، در خانواده‌ای زندگی می‌کند که مادر و خواهرش اعضای آن هستند و پدر در زندان به‌سر می‌برد. دلیل زندانی شدنِ پدر بر ناتیا پوشیده است، اما درطول روند فیلم، بی‌آن‌که چیزی بروز دهد، به‌دنبال کشفِ دلیل غیبتِ پدر است. در کنار ناتیا، دختر زیبایی به نام اکا قرار دارد، دوستِ صمیمی او که برای خودش معشوق‌هایی دارد. معشوق‌هایی که یکی‌شان همچون اکثر مردهایی که در فیلم می‌بینیم با جنگ و خشونتی ذاتی که اخبار می‌گوید در نهادِ مردمِ گرجستان است زندگی‌اش را پیش می‌برد و دیگری، جوانی که اهلِ موسیقی است، با عمویش در مسکو زندگی و کار می‌کند و هیچ ردپایی از آن خشونتِ انگار نهادینه شده در او به چشم نمی‌خورد.
در شکوفایی روایتِ تقابل انسان‌های انگشت‌شماری است که به‌دنبال راهکارهایی غیر از خشونت برای گذرانِ زندگی‌شان هستند. با این حال، معشوقِ اهلِ ساز و آواز برای اکا اسلحه‌ای می‌آورد تا او بتواند از خودش دفاع کند و این شاید نخستین گره داستان است. اسلحه‌ای که به‌نظر می‌رسد جایی که نباید، شلیک خواهد کرد.
در شکوفایی به‌خوبی موفق می‌شود با روندی آرام ولی پرکشش، تابلویی واضح از زندگی مردم گرجستان در ابتدای دهه‌ی پایانی قرنِ بیستم ترسیم کند اما نقطه‌ی اوجِ فیلم، در نگاهی نهفته است که موفق می‌شود مسیر درستِ زندگی را در آن وضعیت ترسیم کند. کنشِ اصلی فیلم از سوی تانیا اتفاق می‌افتد. تانیا که کم‌کم معمای نبودِ پدرش را حل می‌کند و بالاخره تصمیم می‌گیرد حقیقت را بپرسد، از مادرش می‌پرسد که آیا پدر به‌خاطر قتل در زندان است؟ و پاسخ واضحی نمی‌گیرد.
در روایتِ خطی داستان، اکا وارد زندگی‌ای می‌شود که خواست و علاقه‌اش نیست. مجبور می‌شود تن به زندگی مشترک با معشوقی بدهد که ایده‌آلش نیست و وقتی زندگی مشترکش به پایان خط می‌رسد، درست جایی که احساس می‌کنیم قرار است آن اسلحه شلیک کند، ناتیا مانع می‌شود. اسلحه‌ی فیلم، اسلحه‌ای که انگار در نهادِ تک‌تکِ مردمان آن سرزمین پنهان است، توسط تانیا به قعر دریاچه فرستاده می‌شود. تانیا، تصمیم دیگری می‌گیرد. او، دخترِ نوجوانِ درحالِ شکوفایی سرزمین گرجستان، با تمام ضعفش می‌خواهد مقابل خشونت بایستد. راهکارش برای حل مسایل پایان خون‌ریزی است. مقابل صمیمی‌ترین دوستش می‌ایستد، به پسربچه‌ای که مدام سرراهش سبز می‌شود و برایش مزاحمت ایجاد می‌کند، کمک می‌کند و برای یافتنِ پاسخِ سوالش به سراغِ خودِ پدر می‌رود.
سکانس پایانی فیلم، جایی که تانیا از دروازه‌ی زندان می‌گذرد تا خودش با پدرش به گفت‌وگو بنشیند، تمام آن چیزی است که گرجستانِ قربانی جنگ‌های قومیتی به آن نیاز دارد. باید از دروازه‌ها بگذرند، اسلحه‌ها را به قعر دریاچه بفرستند، و پای میز گفت‌وگو بنشینند، چرا که به گفته‌ی تانیا فقط با این روش می‌شود جلوی مرگِ انسانی دیگر را گرفت.

عنوان: در شکوفایی/ In Bloom
سال ساخت: ۲۰۱۳
کارگردان: نانا اِوتیمیشویلی و سیمون گراب/ Nana Ekvtimishvili & Simon Grob
زمان: ۱۰۲ دقیقه
بازیگران: Lika Babluani/ Mariam Bokeria

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.