زندگی‌نامه و آثار ایمره کرتس


0
زندگی‌نامه و آثار ایمره کرتسReviewed by آیلار بهرامی on Jun 26Rating:

 ایمره کرتس نویسنده یهودی اهل مجارستان، برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۰۲ است. این نوبلیست در ۹ نوامبر ۱۹۲۹ از پدر و مادری بورژوا در بوداپست متولد شد. کرتس نوجوان بود که جنگ جهانی دوم شروع شد. در سال ۱۹۴۴ در حالی که ۱۴ سال داشت به همراه دیگر یهودی های مجار به اردوگاه مرگ آشویتس و بوخن والد فرستاده شد. او بعد از رهایی از این اردوگاه به بوداپست بازگشت و در سال ۱۹۴۸ از دبیرستان فارغ التحصیل شد. اندکی بعد یعنی در سال ۱۹۵۱ بود که فعالیت خود را به عنوان روزنامه نگار و مترجم آغاز کرد اما مدتی بعد به واسطه تکیه صنعت چاپ ونشر به نظام کمونیسم این شغل را نیز از دست داد و پس از آن برای مدت کوتاهی در کارخانه ای کارگری می کرد. علاقه اش به روزنامه نگاری باعث شد که وی در سال ۱۹۵۳ به عنوان روزنامه نگاری آزاد به این کار و در کنارش شغل مترجمی ادامه دهد. او آثار منتخبی از زیگموند فروید، نیچه، لودویگ ویتگنشتاین و الیاس کانتی را به مجاری ترجمه کرده است. از جمله  این آثار می توان به زایش تراژدی از نیچه نام برد.

اثر مهم ایمره کرتسبی سرنوشت نام دارد. در این اثر تجربیات و مشاهدات نویسنده از اردوگاه بوخن والد به خوبی به تصویر کشیده شده است. بی سرنوشت از جمله مهم ترین آثار نوشته شده در زمینه فاجعه هولوکاست است. نویسنده برای نوشتن این اثر ماندگار ۱۳ سال، یعنی از سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۳، زمان گذاشته است.

این رمان در ابتدای امر در زمان حاکمیت رژیم کمونیسم اجازه چاپ نگرفت، اما خوشبختانه در نهایت در سال ۱۹۷۵ به چاپ رسید. تاثیر گذاری و وجاهت این کتاب به قدری است که در نظام آموزشی مجارستان این اثر بخشی از دوره های آموزشی دبیرستان را به خود اختصاص داده است. بی سرنوشت به تصویر نیز کشیده شد.

در سال ۲۰۰۵ فیلمی بر اساس اثر ایمره کرتس در مجارستان ساخته شد. کرتس پس ار مدتی فعالیت به مجارستان به آلمان مهاجرت کرد؛ جایی که منتشران و منتقدان از وی حمایت بیشتری می کردند. بعد ار مهاجرت او به ترجمه آثار از آلمانی به مجاری ادامه داد و با وجود اینکه به نوشتن می پرداخت تا اواخر دهه ۸۰ هیچ اثری را برای چاپ ارائه نکرده بود. موضوع جالب و بحث انگیزی که در خصوص این نویسنده وجود دارد، انتقاد وی از  فیلم فهرست شیندلر از استیون اسپیلبرگ کارگردان آمریکایی است . او این اثر را اثری پر طمطراق و سطحی می داند که بسیار با واقعیت فاصله دارد.

رمان پلیسی و دعای کدیش برای کودکی که متولد نشد از دیگر آثار ایمره کرتس مجار است. او در ۳۱ مارس ۲۰۱۶ پس از رنجی ظولانی که از بیماری پارکینسون می برد در خانه اش در بوداپست در گذشت.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.