معرفی کتاب پیرامون اسارت بشری نوشته ویلیام سامرست موآم

0
3954
پیرامون اسارت بشری، نوشته‌ی ویلیام سامرست موآم
پیرامون اسارت بشری، نوشته‌ی ویلیام سامرست موآم
معرفی کتاب پیرامون اسارت بشری نوشته ویلیام سامرست موآمReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Feb 24Rating:

پیرامون اسارت بشری یا پایبندی‌های انسانی، نوشته ویلیام سامرست موام در سال ۱۹۱۵ می باشد. سامرست موام (۱۸۷۴-۱۹۶۵) یک نمایش نامه نویس، رمان نویس و نویسنده داستان کوتاه بود. او در میان مشهورترین نویسندگان عصر خود جای دارد و در نظر مردم به عنوان نویسنده‌ای با بالاترین دستمزد در میان نویسندگان دهه ۳۰، شناخته می‌شد.

کتاب پیرامون اسارت بشری یک شاهکار ادبی است. منتقدان بسیاری اعتقاد دارند که این کتاب، یک زندگی نامه خود نوشته است. اگرچه خود موام معتقد است که “این کتاب یک رمان است نه یک زندگی نامه، و گرچه در بعضی موارد زندگی نامه خود نوشته به نظر می رسد، اما یک نوآوری ناب نیز هست”. موام که در ابتدا کتاب خود را “زیبایی‌های خاکستر” نامیده بود، در نهایت عنوانی را برای کتابش برگزید که الهام گرفته از بخشی از کتاب اخلاقیات اسپینوزا، می‌باشد؛ در این بخش، اسپینوزا درباره عدم قابلیت انسان‌ها در کنترل احساساتشان، که موجب اسارت آنها می‌شود، بحث می‌کند. او همچنین، فهرستی از عقاید خوب و بد انسان‌ها را نشان می‌دهد که، مرتبط با احساس درد یا لذت است، و همه این موارد را در شخصیت اصلی داستان، نمایان می‌سازد. کتابخانه مدرن، این کتاب را در رتبه ۶۶ در میان صد کتاب برتر انگلیسی زبان در قرن بیستم قرار داده است.

رمان پیرامون اسارت بشری با مرگ هلن کاری آغاز می‌شود، مادر پسر ۹ ساله ای به نام فیلیپ کاری، که پدرش را چندماه قبل از مرگ مادر از دست داده است، و اکنون یک پسر بچه یتیم و با معلولیت از ناحیه پا، می‌باشد. فیلیپ به خانه عمو ویلیام کاری و همسرش لوئیزا، فرستاده می شود. بخش های ابتدایی رمان، مرتبط با تجربه فیلیپ در محل اقامت جدید اوست. لوئیزا سعی می‌کند مانند مادر برای فیلیپ باشد، اما رابطه عمو ویلیام با فیلیپ بسیار سرد است. عمو ویلیام یک مجموعه بزرگ کتاب دارد و فیلیپ از خواندن آنها برای یافتن راهی برای رهایی از زندگی دنیوی، علاقه بسیار دارد. فیلیپ کاری، در جستجوی یک پایان مفید برای زندگی خویش است، و تنها بعد از فهمیدن اینکه هدفش در زندگی چه باید باشد، آرام می‌گیرد.

3.5/5 (4)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.