زندگی نامه و معرفی آثار حسین سناپور

0
2712
حسین سناپور، نویسنده ایرانی
حسین سناپور، نویسنده ایرانی
زندگی نامه و معرفی آثار حسین سناپورReviewed by آیلار بهرامی on Feb 2Rating:

حسین سناپور، نویسنده و روزنامه نگار ایرانی معاصر متولد سال ۱۳۳۹ شمسی است. سناپور از شاگردان داستان نویسی هوشنگ گلشیری بوده است که کتابی درباره زندگی و آثار ایشان ، به نام همخوانی کاتبان تالیف و منتشر کرد. شاید کسانی که رمان فارسی می خوانند سناپور را با رمان نیمه غائب بشناسند. رمانی تاثیر گذار که در سال ۷۸ برای اولین بارتوسط نشر چشمه  به انتشار رسید، بارها تجدید چاپ شد و برنده اولین دوره جایزه مهرگان ادب به عنوان بهترین رمان سال و برنده جایزه یلدا در سال ۸۱ شد.

همانطور که پیش تر گفته شد، این نویسنده به شغل روزنامه نگاری نیز مشغول بوده است و با روزنامه های همشهری، زن و حیات نو همکاری داشته است. علاوه بر فعالیت های وی در زمینه داستان و رمان ایشان مجموعه شعری به نام سیاهه من نیز منتشر کرده اند. علاوه بر نیمه غائب،در زمینه داستان و رمان  می توان به آثاری چون سمت تاریک کلمات، ویران می آیی، با گارد باز، شمایل تاریک کاخ ها، لب بر تیغ و دود اشاره کرد. سمت تاریک کلمات، برنده بهترین مجموعه داستان کوتاه در ششمین دوره جایزه هوشنگ گلشیری است.

علاوه بر داستان و رمان او تالیفاتی در زمینه داستان نویسی نیز دارد که از جمله آن ها می توان به ده جستار داستان نویسی، جادوهای داستان و یک شیوه برای رمان نویسی اشاره کرد. خوب است بدانیم که این نویسنده در ابتدا در زمینه ادبیات کودک و نوجوان نیز فعایت هایی داشته است. پسران دهکده و افسانه و شب طولانی از جمله آثار وی در این حوزه است. حسین سناپور از جمله ۱۴۰ هنرمند ایرانی بود که ضمن قدرانی از انصراف آقای عارف، حمایت خود را از نامزدی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه ۹۲ با امضا طوماری اعلام کرد. این نویسنده همواره کارگاه های داستان و رمان برگزار کرده و نویسنده های قابلی نیز زیر نظر ایشان نویسندگی کرده اند. هم چنین ایشان داور جایزه ادبی بهرام صادقی در سال جاری نیز بوده اند.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.