معرفی کتاب هما نوشته کاظم رضا


0
معرفی کتاب هما نوشته کاظم رضاReviewed by مهدی درخشان on Jan 28Rating: 5.0معرفی کتاب هما نوشته کاظم رضا | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسم هما را باید داستانی عاشقانه دانست با این تفاوت که بیش از خود داستان، قدرت قلم نویسنده و بازی کلمات، خود نمایی می‌کند. در این کتاب با دو قصه روبرو میشویم که
هما را باید داستانی عاشقانه دانست با این تفاوت که بیش از خود داستان، قدرت قلم نویسنده و بازی کلمات، خود نمایی می‌کند. در این کتاب با دو قصه روبرو میشویم که هردو به طریقی از عشقی نافرجام سخن می‌گویند. عشقی که هم آرام جان می‌شود و هم عشقی که بلای جان. داستان حول محور یک مادر و دختر است که در بخش ابتدایی، داستان عاشقی مادر روایت میشود و در بخش دوم، این دختر است که اینبار راوی داستان به او عشق می‌بازد و شرح پریشانی و شیدایی‌اش نقل می‌شود. همان‌طور که اول نقل شد شیوه نگارش داستان و بازی با کلمات نویسنده ویژگی اصلی اثر است، نثر داستان را می‌توان از از بهترین نثر های معاصر دانست، سجع های پی‌درپی و جناس هایی که نویسنده برای هرچه آهنگین کردن به کار برده است در سطر سطر متن خود نمایی می‌کند و لذت خواندن این کتاب را دو چندان. “… دل، دلالت نمی‌پذیرفت و عقل و لب، اغلب تعطیل بود. تصور ترک عاشقی، در عقلِ قِلقِلی نمی‌گنجید، و هیچ درک نمی‌کردم چرا بر هرچه خبطِ ربط، اینهمه خطا و خبط، بر عالم و آدم، این‌گونه، سرما حکم فرماست؟” از دیگر ویژگی‌های این اثر نحوه‌ی روایت داستان است که میان خاطره و واقعیت، حال و گذشته، مجاز و حقیقت، مدام خواننده را می‌چرخاند و ذهنش را همچون کلمات داستان به بازی می‌گیرد. داستان اول شخص است، اما همزمان دو راوی دارد یک بار مادرِهما و دوم بار پسری که عاشق هما شده است. در بخش نخستین، پسر – راوی – داستان زندگی مادر هما را می‌شنود و در بخش دوم، پسر داستان عشق باختن خود را به هما روایت می‌کند. کاظم رضا از دوستان نزدیک بیژن الهی بود و تفکرات و شیوه نگارشش همچون دیگر هم مسلکانش نزدیک به جریان حجم است و اغلب آثارش در زمره آثار مدرن دسته بندی می‌شود. از دیگر آثار او می‌توان به چهار منزل، ثلث دوم، شب بیستون، دم ابویحیی و… اشاره کرد.

Like it? Share with your friends!

0

One Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  1. من زیاد به رمان های عاشقانه ایرانی علاقه ندارم ولی دارم به خوندن این کتاب فکر میکنم اگر کسی کامل خونده نظرش رو در مورد این کتاب بگه.