معرفی کتاب هالیوود نوشته چارلز بوکفسکی

0
1726
کتاب هالیوود نوشته چالرز بوکفسکی
کتاب هالیوود نوشته چالرز بوکفسکی
معرفی کتاب هالیوود نوشته چارلز بوکفسکیReviewed by کاوه رعدی on May 6Rating:

راستش رو بخواین من از بوکوفسکی شعر نخوندم، اما بوکفسکی بیشتر از اونی که یه ناولیست باشه یه شاعره و در مقابل بیش از بیست مجموعه شعر شیش تا رمان بیشتر نداره، پالپ و هالیوود رمانایی هستن که پیمان خاکسار به خوبی به فارسی برگردونده، هالیوود ماجرای خود بوکفسکیه در زمانی که به عنوان یه چهره ادبی به شدت گل میکنه و تهیه کننده‌های هالیوود ازش میخوان که یه فیلمنامه بنویسه، توو این رمان بوکفسکی با همه چهره‌های هنری مطرح اوون مقطع که به نوعی با سینما در ارتباط بودن شوخی می‌کنه از گودار بگیر تا سارتر، اسم بعضی‌ها رو عوض کرده (که البته حدس زدنش خیلی کار سختی نیست که منظورش کیه) و اسم بعضیا رو هم نه.

نکته خیلی جالب راجع به ترجمه خوب خاکسار از هالیوود بارزه اینه که با همه محدودیت‌های موجود ناشی از ممیزی توونسته فرم سرشار از گفتگوهای بی ادبانه رمان رو حفظ کنه.

برای کسایی که پالپ (عامه پسند) رو خووندن باید بگم که به نظر شخصی خودم این رمان (هالیوود) جالب‌تره، شاید بخاطر این که راوی پالپ یه کارآگاه خصوصی به درد نخوره در حالی که راوی هالیوود یه نویسنده دائم الخمره که میخواد یه فیلمنامه بنویسه و با تهیه کننده‌ها، کارگردانا و بازیگرای هالیوود در تعامله، نکته دیگه‌ای که هالیوود رو از پالپ جذاب‌تر میکنه کاراکتر سارا است که زن راوی داستان محسوب می‌شه.

از لحاظ فرم، رمان از قسمتای کوتاه تشکیل شده که خووندن اونُ برای خواننده این زمونه راحت می‌کنه و در خلال روایت قسمتایی از فیلمنامه‌ هم پیش کشیده میشه.

بارفلای ساخته ربرت شرودر، فیلمیه که بوکوفسکی فیلمنامه اونُ نوشته و داستان هالیوود هم ماجراهای حول نوشتن همین فیلمنامه رو روایت می‌کنه.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.