معرفی کتاب هرتزوگ نوشته سال بلو

0
3055
هرتزوگ نوشته سال بلو
هرتزوگ نوشته سال بلو
معرفی کتاب هرتزوگ نوشته سال بلوReviewed by پرستو آشتیان on Nov 17Rating: 3.5معرفی کتاب هرتزوگ نوشته سال بلو | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسمسال بلو نویسنده‌ی مشهور کانادایی-آمریکایی پیش از کتاب هرتزوگ، با کتاب‌های ماجراهای اوگی مارچ و دم را دریاب؛ نام خود را به عنوان یک نویسنده چیرده‌دست به کتاب‌خوانان معرفی کرده بود. اما هرتزوگ کتابی بود که او را بیشتر از قبل مشهور کرد.

سال بلو نویسنده‌ی مشهور کانادایی-آمریکایی پیش از کتاب هرتزوگ، با کتاب‌های ماجراهای اوگی مارچ و دم را دریاب؛ نام خود را به عنوان یک نویسنده چیرده‌دست به کتاب‌خوانان معرفی کرده بود. اما هرتزوگ کتابی بود که او را بیشتر از قبل مشهور کرد. بلو ۴۹ ساله بود که این کتاب پرفروش را منتشر کرد و برای دومین بار برنده جایزه ملی کتاب شد. نام این کتاب در بسیاری از لیست‌های برترین کتاب‌ها مانند ۱۰۰ رمان برتر مجله تایم جای گرفته است.

شخصیت اصلی داستان این کتاب موسی هرتزوگ شباهت‌های زیادی با شخصیت سال بلو دارد. هرتزوگ نیز یهودی و در آستانه پنجاه سالگی است او دو بار ازدواج کرده و طلاق گرفته است. بلو نیز در هنگام نوشتن کتاب دو بار از همسران خود جدا شده بود، هر چند که تا پایان عمر او تعداد جدایی‌های او به عدد چهار رسید. بسیاری از شخصیت‌های دیگر کتاب نیز الهام گرفته از شخصیت‌های زندگی بلو هستند. مانند دوست بسیار نزدیک هرتزوگ؛ والنتین گرباخ که خیانت می‌کند و با همسر هرتزوگ؛ مادلین رابطه برقرار می‌کند. این داستان در زندگی واقعی برای بلو رخ داده بود.

داستان کتاب هرتزوگ به مقطعی از زندگی موسی هرتزوگ می‌پردازد که او در آن دچار افسردگی و پریشانی است و در حال تجربه یک بحران است. او به تازگی از همسر دومش جدا شده است و متوجه شده که صمیمی‌ترین دوستش به او خیانت کرده. او از هر یک از همسران خود یک فرزند دارد که با او زندگی نمی‌کنند و این بر دغدغه‌های او می‌افزاید. قسمت اعظم داستان در افکار هرتزوگ می‌گذرد، او مدام به گذشته نقب می‌زند و اتفاقاتی را از زمان کودکی، زندگی با همسر اولش و بیشتر زندگی با همسر دومش به خاطر می‌آورد.

هرتزوگ عادت به نامه نوشتن دارد، نامه‌هایی که هیچ‌وقت ارسال نمی‌شوند فقط نوشته می‌شوند و مخاطب آنها هر کسی می‌تواند باشد؛ افراد مشهور و معروف مانند رئیس جمهور یا دوستان و آشنایان هرتزوگ و غریبه‌ها و حتی افرادی که مرده‌اند. نامه‌ها نشان می‌دهند که درون او آشوبی بین منطق و احساس برپا است و همچنین اینکه هرتزوگ دارای ایده‌ها و تفکرات بسیار عمیقی است اما در واقع او در زندگی به چیز خاصی دست نیافته است و این موجب حالت اضمحلال او شده است. این کتاب توسط ناشرانی مانند مهدمینا، پیکان و یوبان در ایران منتشر شده است.

5/5 (1)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.