معرفی فیلم تپش های قلب ساخته خاویر دولان میشل سال ۲۰۱۰


0
معرفی فیلم تپش های قلب ساخته خاویر دولان میشل سال 2010Reviewed by رها فتاحی on Jan 8Rating: 5.0معرفی فیلم تپش های قلب ساخته خاویر دولان میشل سال 2010 | سینمایی | پیشنهاد کتاب کتابیسم تپش های قلب یکی از نخستین فیلم‌های بلند خاویر دولان  جوان است. فیلمی درباره‌ی عشق، درباره‌ی وابستگی‌ها و سوتفاهم‌ها که در روند شکلگیری روابط عاطفی پیش می‌آید

تپش های قلب یکی از نخستین فیلم‌های بلند خاویر دولان  جوان است. فیلمی درباره‌ی عشق، درباره‌ی وابستگی‌ها و سوتفاهم‌هایی که در روندِ شکل‌گیری روابط عاطفی برای آدم‌ها پیش می‌آید؛ داستانی سرشار از آسیب‌های عشق.
تپش های قلب با تک‌گویی‌های بیرونی شخصیت‌هایی آغاز می‌شود که در داستان اصلی فیلم حضور ندارند و از تجربیاتِ خودشان می‌گویند. از شکست‌های عشقی‌ای که تجربه کرده‌اند و از شکلِ زندگی‌شان که پیش و پس از تجربه‌ی عشق، به‌کلی تغییر کرده است. در کنار این، گرایش‌های مختلف جنسی نیز یکی دیگر از وجوه اشتراک این تک‌گویی‌ها است که روبه دوربین و ظاهرا روبه گروهی از شکست‌عشقی‌خوردگانی که دور هم جمع شده‌اند مطرح می‌شوند.
تپش های قلب روایت زندگی یک پسر هم‌جنس‌گرا و یک دختر دگرجنس‌گرا است که رابطه‌ی دوستانه و صمیمی بسیار نزدیکی دارند اما زندگی‌شان و در ادامه رابطه‌شان به‌واسطه‌ی ورود یک پسر روستایی جذاب دستخوش دگرگونی می‌شود. فیلم با تمرکز بر پیوندهای عاطفی‌ای که مابین اشخاص شکل می‌گیرد، سعی می‌کند تا تمام زوایای یک عشق یک‌طرفه را به‌تصویر بکشد. عشقی که در آن از هرچیز گریز باشد، از آسیب گریزی نیست.
فرانسیس و ماری، پسر و دختری که شخصیت‌های اصلی فیلم‌اند، هرکدام درگیر روابطی جداگانه‌اند که تا به امروز رابطه‌ی دوستی‌شان را تحت‌تاثیر قرار نداده. گاه گریزهای کوتاهی به آن روابط می‌زنیم و متوجه می‌شویم که آن‌چه آن روابط را شکل می‌دهد چیزی جز برطرف کردن نیاز جنسی نیست و به همین سبب هم فرانسیس و هم ماری با عدم رضایت خاطر از شریک جنسی‌شان جدا می‌شوند. اما این عدم رضایت زمانی به اوج و فروپاشی آن‌ها می‌رسد که درگیر رابطه‌ای عاطفی با نیکولاس می‌شوند، شخصی که به هردوی آن‌ها محبت می‌کند و با جذابیتِ ذاتی‌اش هر آدمی را به سمتِ خودش جلب می‌کند.
تپش های قلب همان‌طور که عشاق را به چالش می‌کشد و آن‌ها را مسبب دردسرهای دوران فراغ می‌داند با پرداخت مناسب بر روی شخصیتِ نیکولاس نیز سعی می‌کند سمتِ دیگر عشق را نیز به‌تصویر بکشد. نیکولاس به تنهایی نماینده‌ی تمام آن‌هایی است که به اصطلاح «با دست پس می‌زنند و با پا پیش می‌کشند». آدم‌هایی که با استفاده از جذابیتِ ذاتی و تسلطی که بر احساسات‌شان دارند، به‌خوبی روابط را از لحاظ عاطفی مدیریت می‌کنند، اما مدیریتی که فقط معطوف به سمتِ خودشان است؛ یک بی‌توجهی مشهود و تعمدی نسبت به شخصِ دیگری که در رابطه حضور دارد.
تپش های قلب نیکولاس را هم زیرسوال می‌برد، او نیز در این ناکامی و آسیب سهم دارد. سهمی غیرقابل انکار که از خودخواهی فرد نشات می‌گیرد. خودخواهی‌ای که هر شخصی در رابطه‌ی عاطفی‌اش ممکن است به آن دست بزند؛ به واسطه‌ی آن خودش را از منجلابی که می‌داند نباید در آن باقی بماند بیرون می‌کشد اما حتی لحظه‌ای به پشتِ سرش نگاهی نمی‌اندازد و دستی به‌سوی شریکش دراز نمی‌کند. نیکولاس و نیکولاس‌ها به اندازه‌ی فرانسیس و ماریِ احساسی مقصرند، شاید آسیب نبینند اما از آن‌جا که آسیب می‌رسانند، در مقابلِ ذاتِ پاکِ عشق، باید پاسخ‌گو باشند. پاسخی که دیر یا زود دریافت می‌کنند، گاه با شکستی عشقی و گاه با آن‌چه در تپش‌ها قلب تصویر می‌شود.

عنوان: تپش های قلب/ Heartbeats
سال ساخت: ۲۰۱۰
کارگردان: خاویر دولان میشل / Xavier Dolan
زمان: ۱۰۲ دقیقه
بازیگران: Xavier Dolan/ Niels Schneider/ Monia Chokri
نمره راتن تُمیتو: ۷۲%
نمره آی ام دی بی : ۷٫۲


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.