معرفی کتاب هری پاتر و تالار اسرار | خلاصه داستان و اینفوگرافی


0
معرفی کتاب هری پاتر و تالار اسرار | خلاصه داستان و اینفوگرافیReviewed by محمدهادی علیپورمطلق on Sep 1Rating:

هری پاتر و تالار اسرار نام کتاب دوم از مجموعه داستانی هری‌ پاتر، نوشته جی.کی. رولینگ است که در ادامه روند موفقیت کتاب اول تألیف شده است. و همانند کتاب هری‌ پاتر و سنگ جادو با استقبال خوبی همراه شد. و در سال ۲۰۰۲ نیز فیلمی با اقتباس از این کتاب و با همین نام توسط کمپانی وارنر بروس تهیه گردد.

داستان کتاب هری پاتر و تالار اسرار در رابطه با وقایعی است که در سال دوم تحصیل هری‌ پاتر در مدرسه جادوگری هاگوارد اتفاق می‌افتد. هری‌ پاتر در طی این سال حقایق بیشتری در خصوص لرد ولدر مورت کشف می‌کند و به همراه دوستان خود موفق می‌شود که یک بار دیگر او را شکست دهد.

هری پاتر و تالار اسرار (اینفوگرافی)
هری پاتر و تالار اسرار (اینفوگرافی)

 

موضوع اصلی داستان هری پاتر و تالار اسرار بازشدن طلسم اتاق اسرار است که با شروع سال تحصیلی در هاگوارد بر سر زبان‌ها می‌افتد. و با گذشت زمان رفته رفته به تعداد قربانیان این طلسم اضافه می‌شود. قربانیان طلسم در حالی پیدا می‌شدند که گویا خشک شده (و یا یخ زده) بودند و پیام‌هایی بر روی دیوار در نزدیکی آنها با این مضمون که اتاق اسرار توسط گشوده شده و وارث خون اسلایترین تمامی دانش آموزان دورگه را خواهد کشت نوشته شده بود.

سالازار اسلایترین نام یکی از چهار جادوگر بزرگی است که مدرسه هاگوارد را تدسیس کرده‌اند. در هاگوارد برای بزرگداشت نام این جادوگرها چهار گروه به نام هریک از آنها وجود دارد که دانش‌آموزان در سال اول تحصیلی خود عضو یکی از آنها می‌شوند و تا پایان کار خود در هاگوارد در آن گروه باقی می‌مانند.

دورگه در دنیای هری‌ پاتر به افرادی اطلاق می‌شود که حداقل یکی از والدینشان جادوگر نباشند. این افراد توسط جامعه به عنوان جادوگر شناخته می‌شوند، اما گروه‌های افراطی با این عقیده که خون این افراد اصیل نیست و باید کشته شوند وجود دارد که لرد ولدرمورت  در زمان خود سر دسته این گروه بوده است.

بعد از مطالعه چند بخش اولیه هری پاتر و تالار اسرار به قسمت اصلی‌تر داستان و کلید اصلی حل معمای این قسمتاز کتاب می‌رسیم که در آنجا هری‌ پاتر دفترچه خاطراتی پیدا می‌کند که مربوط به شخصی به نام تام ریدل است. البته این یک دفترچه معمولی نیست و مانند تمامی اجزء دنیای جادوگران ویژگی‌های جادویی دارد. در مدتی هری‌ پاتر آن را مطالعه می‌کند متوجه می‌گردد که تالار اسرار مدتها قبل از این و زمانی که تام ریدل در هاگوارد دانش‌آموز بوده نیز یک بار گشوده شده است. بالاخره هری‌پاتر موفق می‌شود که با کمک دوستان خود تالار اسرار را پیدا کرده و با وارد شدن به آن طلسم را بشکند.

از ویژگی‌های این قسمت از هری‌ پاتر مطرح شدن نمادها و مفاهیمی از جمله دورگه‌ها و ققنوس است که نمودهای مفاهیمی مانند نژاد پرستی و مرگ و زنده شدن مجدد می‌باشند. علاوه بر این یکی از دلایل زیبایی کتاب روایت داستان به صورت اسرار آمیز و معما گونه است که در آن حوادث پیچیده و در هم تنیده‌ای بیان می‌گردد که تمامی آنها به یکدیگر متصل هستند و نشان از قوه تخیل قوی نویسده و توانایی وی در ارتباط اجزاء با یکدیگر دارد.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.