زندگی‌نامه و معرفی آثار هارپر لی | مؤلف کشتن مرغ مینا

زندگی‌نامه و معرفی آثار هارپر لی | مؤلف کشتن مرغ مینا

0
1445
هارپر لی نویسنده پرفروش‌ترین کتاب قرن بیستم
هارپر لی نویسنده پرفروش‌ترین کتاب قرن بیستم
زندگی‌نامه و معرفی آثار هارپر لی | مؤلف کشتن مرغ میناReviewed by محمدهادی علیپورمطلق on Apr 28Rating:

هارپر لی نویسنده آمریکایی در آوریل ۱۹۲۶ در آلابامای امریکا بدنیا آمد. او کوچکترین فرزند فرانسیس کانینگ‌هام و آماسا کولمن لی بود. نام اصلی وی هارپر نلنه لی است که قسمت میانی آن از نام مادربزرگش (بصورت برعکس) گرفته شده است. مادر وی خانه‌دار و پدرش (فینچ) روزنامه‌نگار بود که بعدها با تحصیل حقوق وکالت را پیشه خود کرد.

وی بخاطر نوشتن رمان کشتن پرنده مقلد در رابطه با تبعیض نژادی، شهرتی جهانی یافته و برنده جایزه پلیترز شد. علی رغم اینکه در طی ۵۰ سال گذشته تنها یک کتاب منتشر ساخته؛ هارپر لی مدال افتخار ریاست جمهوری برای آزادی را به خاطر اشاعه متون ادبی دریافت نموده است.  وی علاوه بر این جوایز متعدد دیگری را نیز به خاطر اثر ادبی تأثیر گذارش دریافت کرده و سخنرانی‌های بسیاری را در رابطه با ان انجام داده است.

وی که به خاطر سکته مغری از سال ۲۰۰۷ ناشنوا گشته و تقریبا نابینا است در فوریه ۲۰۱۵ متنی را منتشر کرد که در آن از انتشار رمان جدیدش خبر داده بود. هارپر ۸۸ ساله در این بیانیه گفته که ” من زنده‌ام و بسیار شاد هستم وقتی واکنش‌های افراد را برای انتشار کتاب دیده‌بان دریافت می‌کنم” لی  کتاب برو و دیده‌بانی بگمار را در ۱۴ جولای ۲۰۱۵ منتشر ساخت، این کتاب قبل از رمان کشتن مرغ مقلد نوشته شده است.

هارپردر رابطه با انتشار کتابش اینگونه می‌گوید:

من هیچ‌وقت انتظار هیچ موفقیتی برای مرغ مقلد نداشتم فقط امید داشتم که مرگی سریع و بدون درد در دستان یک منتقد داشته باشد. و همچنین امید به اینکه فردی من را برای نوشتن آن مورد تشویق قرار دهد. استقبال عمومی از کتاب را در حد خیلی کوچک پیش‌بینی می‌کردم، اما چیزی که یافتم استقبال بسیار زیادی بود و به همان میزانی که در رابطه با مرگ اثر در دستان منتقد آرزو داشتم سریع و با مهربانی بود.

کتاب برو و دیده‌بانی بگمار در تاریخ مققر شده چاپ گردید و مانند کتاب اول هارپر لی با استقبال فراوان روبرو شد، و درایران هم چندین انتشارات این کتاب را در مدت کمی ترجمه و منتشر کردند. هارپر لی در روز ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ در شهر مونروویل واقع در ایالت آلاباما در سن ۸۹ سالگی از دنیا رفت.

امتیاز دهی

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.