معرفی کتاب حقیقت و زیبایی نوشته بابک احمدی


0
معرفی کتاب حقیقت و زیبایی نوشته بابک احمدیReviewed by مهدی درخشان on Jun 26Rating: 5.0معرفی کتاب حقیقت و زیبایی نوشته بابک احمدی | هنر, فلسفه | پیشنهاد کتاب کتابیسم حقیقت و زیبایی ، مجموعه درس‌گفتارهای بابک احمدی است که درباره‌ی فلسفه‌ی هنر در 26 فصل گردآوری شده است. بابک احمدی در این کتاب با استناد به آراء بزرگان این ح

حقیقت و زیبایی، مجموعه درس‌گفتارهای بابک احمدی است که درباره‌ی فلسفه‌ی هنر در ۲۶ فصل گردآوری شده است. بابک احمدی در این کتاب با استناد به آراء بزرگان این حوزه، همچون پل ریکور، آدورنو، بنیامین و… در هر فصل به شرح و توضیح موضوع خاصی از این رشته می‌پردازد.
احمدی در آغاز کتاب حقیقت و زیبایی به بیان روش کار و تحقیقش پرداخته و در ادامه با تعریف مفاهیم کلی این رشته به استقبال درس‌های جزئی تر و تخصصی رفته است. برخی از عناوین این درس‌گفتارها عبارت‌اند از: مدرنیسم از نظر آدورنو، مقام هنرمند از نظر شوپنهاور، بحث هایدگر از گوهر شعر و… .
از ویژگی‌های مهم این اثر، سلیس و روان بودن آن است که با تمام پیچیدگی‌هایی که موضوع و مضمون این کتاب با خود دارد، مولف کوشیده، که مفاهیم سخت را با زبانی ساده بیان کند و همچنین می‌توان از دیگر ویژگی مهم این کتاب به قرار گرفتن بخش کتابشناسی در انتهای هر بخش اشاره کرد که به عنوان یک کتاب پژوهشی به خوبی رعایت شده است و سررشته‌های مطالعه بیشتر را به مخاطبان ارائه می‌دهد.
بابک احمدی در توضیح این اثر در پیشگفتار حقیقت و زیبایی این‌گونه می‌گوید: « رشته‌ی پی درپی پرسش‌ها را پایانی نیست. این کتاب بر اساس درس‌هایی نوشته شده که تلاشی بود برای طرح این پرسش‌ها، و در بهترین حالت باید کوششی به حساب آید برای تدقیق زمینه یا افق معنایی آنها. اکنون وقت آن رسیده است که بیشتر به شیوه‌های درست طرح سئوال‌ها بیاندیشیم، و کار خود را تلاشی گروهی برای یافتن مرزهای معنایی پرسش‌ها بدانیم. میان انبوه پرسش‌های رویاروی ما، یکی خود را چون سوالی بنیادین می‌نمایاند، و به نظر می‌رسد که همه‌ی فیلسوفان هرگاه به هنر اندیشیده‌اند خود را برابر آن یافته‌اند، و اگر نه تمام آنها، بیشترشان سودای پاسخگویی به این پرسش کلیدی را در سر داشته‌اند، و یا بسیاری از مسائل را گرد این سئوال طرح کرده‌اند. پرسش چنین است: نسبت زیبایی و هنر با حقیقت چیست؟»
بابک احمدی متولد سال ۱۳۲۷ در تهران است. او پس از گذراندن مقاطع ابتدای تحصیلی به دانشگاه رفت و موفق به اخذ مدرک دوره‌ی کارشناسی در رشته‌ی علوم سیاسی شد، سپس برای ادامه‌ی تحصیل به امریکا سفر کرد و توانست در رشته‌ی فلسفه از دانشگاه پنسیلوانیا فارغ‌التحصیل شود. او آثار بسیاری در باب سیاست، فلسفه، هنر و ادبیات تالیف کرده است که از مهم ترین آنها به ساختار و تاویل متن و هچنین مارکس و سیاست مدرن میتوان اشاره کرد.
کتاب حقیقت و زیبایی برای اولین بار در سال ۱۳۷۴ به دست نشر مرکز منتشر شد و تاکنون بیش ۳۰ بار تجدید چاپ شده است.


Like it? Share with your friends!

0

One Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.