معرفی کتاب سرزمین گوجه های سبز نوشته هرتا مولر

0
2875
سرزمین گوجه‌های سبز، نوشته‌ی هرتا مولر
سرزمین گوجه‌های سبز، نوشته‌ی هرتا مولر
معرفی کتاب سرزمین گوجه های سبز نوشته هرتا مولرReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Nov 18Rating:

رمان سرزمین گوجه های سبز شناخته شده ترین اثر نویسنده برنده جایزه نوبل ادبی، هرتا مولر است که در سال ۱۹۹۴ به چاپ رسید. داستان زندگی چهار جوان را تحت حکومت دیکتاتوری-کمونیستی شوروی در رومانی به تصویر می کشد که سرانجام تصمیم به مهاجرت به آلمان می گیرند. هرتا مولر اذعان می کند که این داستان را به یاد دوستان رومانیایی خود که در رژیم  چائوشسکو کشته شده اند، نوشته است.

سرزمین گوجه های سبز کتابی است که نویسنده جزئیات را در آن به نحوی ترسیم کرده است تا شعری از زشتی های مادی و غیر مادی زندگی در رومانی کمونیست، سروده باشد. گرچه کتاب در رومانی نوشته نشده است. هرتا مولر نویسنده ای آلمانی است که چندین سال در رومانی به عنوان بخشی از اقلیت آلمانی آن کشور زندگی کرده و در ۱۹۸۷ رومانی را به مقصد آلمان ترک کرد و کتاب نیز در آنجا منتشر و بسیار تحسین شد و حتی توانست بعد از ترجمه به انگلیسی، در لیست پر فروش ترین های روزنامه نیویورک تایمز قرار بگیرد.

از دید هرتا مولر، حکومت پلیسی توسط دزدان گوجه های سبزی اداره می شود که خود افسانه هایی از شر و آمیخته با حماقت، خشونت و شکم پرستی اند. اگرچه قسمت عمده رمان یک داستان تاریخی است، اما مولر عناصر تربیتی و بلوغ و جوانی را نیز در آن به خوبی جای داده است. سرزمین گوجه های سبز داستانی بسیار تمثیلی است که حتی از اسم آن نیز می توان به این نکته پی برد.

بسیاری از داستان های اروپای شرقی کمونیستی توسط نویسندگان مرد روایت شده است و این بسیار جالب است که چنین اثری از خانم مولر نیز در میان آن ها قرار می گیرد. سبک مبهم و فکری او ، محبوب خوانندگانی از کشورهای مختلف است. با وجود اینکه وقایع در مکان و زمانی اتفاق می افتد که شاید برای بسیاری از مخاطبان چندان آشنا نباشد، اما این داستان به عنوان یک درس تاریخی غنی و تامل برانگیز در مورد نتایج وحشتناک و غیر قابل بخششی از دیکتاتوری، در ذهن ملت ها و هر خواننده ای به تنهایی باقی می ماند.

هرتا مولر با این داستان توانسته است در سال ۱۹۹۸ جایزه ادبی بین المللی ایمپک دوبلین را به دست آورد.

3/5 (2)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.