زندگی نامه و معرفی رمان های ماکسیم گورکی

0
7291
ماکسیم گورکی، نویسنده‌ی روسی
ماکسیم گورکی، نویسنده‌ی روسی
زندگی نامه و معرفی رمان های ماکسیم گورکیReviewed by آیلار بهرامی on Apr 24Rating:

آلکسی ماکسیموویچ پشکوف معروف به ماکسیم گورکی از نویسندگان و فعالان سیاسی به نام روسیه است. کورگی درسال ۱۸۶۸ و در شهری به نام نیژنی نوگورود به دنیا آمد که نام این شهر را بین سالهای ۱۹۳۲ تا ۱۹۹۰ به افتخار او به ” گورکی” تغییر دادند.

کورگی در همان کودکی پدر و مادر خود را از دست داد و پیش مادر بزرگ خود زندگی می کرد که بعد از مدتی او را نیز ترک کرد و برای امرار معاش به مشاغل مختلفی از جمله باغبانی و کارگری روی آورد. بعد از اینکه وی مدتی به این دست مشاغل پرداخته بود، روزنامه نگار شد اما بعد از مدتی دیگر به این کار نیز ادامه نداد. این نویسنده و فعال سیاسی از رهبران جنبش انقلابی روسیه و نیز از مخالفان رژیم تزاری بود و به همین خاطر به کرات از سوی این رژیم دستگیر شده بود. کورگی در سال ۱۹۰۲ به عنوان عضو افتخاری فرهنگستان ادبیات روسیه انتخاب شد که این انتخاب با مخاافت و رد نیکولای دوم روسیه مواجه شد. در پی این مخالفت چخوف و کرولنکو نیز از عضویت فرهنگستان خارج شدند. تفکرات سیاسی او به قدری برایش اهمیت داشت که بیشتر درآمدش را صرف فعالیت های سیاسی اش می کرد.

این بنیانگذار ادبیات رئالیسم سوسیالیستی برای مدتی روسیه را ترک کرد بوده که البته بعدها به درخواست ژوزف استالین به کشورش بازگشت.

طبعا این نوع نگرش او به سیاست در آثار او نیز بازتاب داشته است. همانطور که در رمان مادر که به زعم عده ای بهترین اثر اوست، قهرمان داستان زنی است انقلابی که بعد از دستگیری پسرش توسط دولت در پی او به اقداماتی انقلابی دست می زد. البته این اثر نویسنده بر پایه واقعیت نوشته شده است. از جمله آثار کورگی علاوه بر مادر که از آن یاد شده می توان به تجارت آرتامانوف، یک اعتراف، سه رفیق و ارباب یاد کرد. زندگی کلیم سامگین اثری بود که هرگز به اتمام نرسید. در زمینه اتو بیوگرافی از او دوران کودکی، دانشکده های من و در جستجوی نان در دست است. این نویسنده تاثیر گذار سرانجام در سال  ۱۹۳۶به دلیلی نامعلوم از دنیا رفت .البته برخی حکایت ها حاکی از آن است که به او توسط یک گروه ضد شوروی زهر خورانده شده است اما هیچ چیز هرگز ثابت نشد.

5/5 (3)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.