معرفی کتاب دختری با گوشواره‌ی مروارید نوشته تریسی شوالیه

نوشته تریسی شوالیه

0
1766
دختری با گوشواره‌ی مروارید، نوشته تریسی شوالیه
دختری با گوشواره‌ی مروارید، نوشته تریسی شوالیه
معرفی کتاب دختری با گوشواره‌ی مروارید نوشته تریسی شوالیهReviewed by پرستو آشتیان on Sep 11Rating: 3.5معرفی کتاب دختری با گوشواره‌ی مروارید نوشته تریسی شوالیه | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسمدختری با گوشواره‌ی مروارید نام پرفروش‌ترین و مطرح‌ترین کتاب تریسی شوالیه،‌ نویسنده‌ی آمریکایی است. دختری با گوشواره‌ی مروارید نام یکی از معروف‌ترین نقاشی‌ها

دختری با گوشواره‌ی مروارید نام پرفروش‌ترین و مطرح‌ترین کتاب تریسی شوالیه،‌ نویسنده‌ی آمریکایی است. دختری با گوشواره‌ی مروارید نام یکی از معروف‌ترین نقاشی‌های قرن هفدهم است که توسط یوهانس ورمر هلندی کشیده شده است. این نقاشی، چهره‌ی دختری اروپایی با سربند نامتعارف زرد و آبی را نشان می‌دهد که گوشواره‌ی مروارید بزرگی به گوش آویخته است. در مورد اینکه سوژه نقاشی چه کسی بوده است؛ اطلاعات موثقی در دست نیست و بعضا این تصویر را به دختر یا خدمتکار ورمر نسبت داده‌اند.

شوالیه در مورد ایده‌ی اولیه کتاب می‌گوید؛ زمانی که در اتاقش دراز کشیده بوده و به موضوع کتاب بعدی‌اش فکر می‌کرده، پوستر دختری با گوشواره‌ی مروارید که از پانزده سال پیش به دیوار اتاقش آویزان بوده توجهش را جلب می‌کند و حس می‌کند پشت این تصویر یک داستان جذاب نهفته است و به یقین برای دختر باید ماجراهایی رخ داده باشده که چهره‌اش این حالت عجیب را دارد. در طول سه روز تمام داستان را از طریق نگاه کردن به تصویر دختر، برای خود مجسم می‌کند. پس از آن به آمستردام و لاهه سفر می‌کند تا سایر نقاشی‌های ورمر را ببیند و در مورد زندگی او مطالعه می‌کند.

راوی داستان کتاب دختری با گوشواره‌ی مروارید، دختر نوجوانی به نام گری‌یت است که در شهر دلفت هلند زندگی می‌کند. داستان با این صحنه آغاز می‌شود که گری‌یت متوجه می‌شود باید برای کمک به تأمین معاش خانواده‌اش به عنوان خدمتکار در خانه‌ی خانم و آقای ورمر نقاش مشغول به کار شود. پدر گری‌یت که کاشی نقاشی می‌کرده است طی حادثه‌ای بینایی خود را از دست داده و قادر به کار کردن نیست و فرانس، برادر گری‌یت نیز در کارگاه کاشی‌سازی کارآموز است و درآمدی ندارد.

یکی از مهم‌ترین وظایف گری‌یت در خانه‌ی ورمرها، نظافت اتاق کار آقای ورمر نقاش است؛ به طوری که چیدمان هیچ‌یک از وسایل تغییر نکند و به نقاشی که او روی آن کار می‌کند خللی وارد نشود. گری‌یت از همان ابتدا تحت تأثیر تابلوهای آویخته به دیوار، هنر و ظرافت و ریزبینی اربابش می‌شود و با صبوری و مداقه فراوان این نکته‌بینی در آثار هنری را فرامی‌گیرد به طوری که ارباب را تحت تأثیر قرار می‌دهد. کشمکش‌هایی که گری‌یت با اعضای خانواده و دیگر خدمتکار آنها دارد در نوع خود جذاب و خواندنی هستند اما مهم‌تر از آنها رابطه گری‌یت و آقای ورمر است که به یک شاهکار نقاشی منجر می‌شود.

بر مبنای کتاب شوالیه، فیلمی با بازی اسکارلت جانسون در سال ۲۰۰۳ ساخته شد. این کتاب با ترجمه گلی امامی توسط نشر چشمه و ترجمه طاهره صدیقیان توسط انتشارات کتابسرای تندیس به چاپ رسیده است.

4/5 (1)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.