معرفی کتاب گتسبی بزرگ نوشته اسکات فیتس جرالد

0
3727
لئوناردو دیکاپریو نقش اول فیلم گتسبی بزرگ نوشته اسکات فیتز جرالد
لئوناردو دیکاپریو در فیلم گتسبی بزرگ نوشته اسکات فیتز جرالد
معرفی کتاب گتسبی بزرگ نوشته اسکات فیتس جرالدReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Sep 25Rating:

گتسبی بزرگ ظاهرا داستانی در مورد عشق بی ثمر یک مرد به یک زن است. با این حال، زمینه اصلی رمان دامنه ای بزرگتر و کمتر رمانتیک را در بر می گیرد. اگرچه همه ماجرا در کمتر از یک ماه در طول تابستان ۱۹۲۲ و در منطقه جغرافیایی محدودی در لانگ آیلند نیویورک رخ می دهد، اما گتسبی بزرگ یک تفکر بسیار نمادین از کل جامعه آمریکا در  سال های ۱۹۲۰ و به طور خاص از فروپاشی رویای آمریکایی در دوره بی سابقه‌ای از رفاه و اسراف بیش از حد مواد است.

آمریکا جامعه‌ای بدون طبقه است. چه  شما موافق باشید یا نه گتسبی بزرگ با این نظر مخالف است و اعتراف می‌کند که چیزی به اسم رویای آمریکایی وجود ندارد. آدم‌ها همان هستند که به دنیا می‌آیند و هر تلاشی برای تغییر طبقات اجتماعی تنها منجر به فاجعه می‌شود. این تصویر بسیار تیره و تاری در مورد آمریکا و زندگی درآن است و به خصوص برای کسانی که در زمان جنگ جهانی اول زندگی می‌کردند بسیار تلخ و ناگوار بود. رویای آمریکایی در ۱۹۲۸ مرد یا چنین چیزی اصلا وجود نداشته است؟ در گتسبی بزرگ رویای آمریکایی قرار است به استقلال و به دست آوردن هر چیزی با کار سخت و زیاد بیانجامد، اما با ماده گرایی و تعقیب خودخواهانه لذت‌های مادی به پایان می‌رسد. هیچ کار سختی نمی‌تواند خاستگاه گتسبی را تغییر دهد و خانواده‌های ثروتمند قدیمی نیز این را می‌دانند.

دیزی یک بار در کتاب گفت که تنها احمق‌ها عاشق می‌شوند. در این داستان تنها احمق خود گتسبی است. تام و دیزی ممکن است به هم نوعی وفاداری و محبت داشته باشند ولی مطمئناً چیزی به نام عشق بین آن‌ها وجود ندارد. جردن و نیک از با هم بودن در یک تابستان خوش حال اند اما این نیز یک رابطه همیشگی نیست. این تنها گتسبی است که عاشق است. اما او عاشق دیزی است؟ یا شاید هم او عاشق خیال دیزی است یا در رویای عاشق بودن است؟

در گتسبی بزرگ فیتزجرالد مغرورانه با موضوع معنویت گلاویز می شود. حمله او زیرکانه است و پیامش بیشتر توسط آنچه از دست رفته شنیده می شود تا آنچه که وجود دارد.  جهان گتسبی بزرگ جهانی از افراط، حماقت و لذت بردن است. دنیایی که مردم در آن برای همان لحظه زندگی می کنند و هر گونه ارتباطی با اخلاق را از دست داده اند و درآخر به قانون شکنی و خیانت و حتی قتل دست می زنند.

گتسبی بزرگ که در ۱۹۲۵ منتشر شد یکی از داستان های کلاسیک آمریکا محسوب می شود. رمانی از پیروزی و مصیبت که فیتزجرالد در آن با یک اشاره عالی، بخشی از جامعه آمریکایی را به تصویر می کشد.

4.33/5 (3)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.