زندگی‌نامه و معرفی آثار فرانتس کافکا

زندگی‌نامه و معرفی آثار فرانتس کافکا

0
2108
فرانتس کافکا
فرانتس کافکا
زندگی‌نامه و معرفی آثار فرانتس کافکاReviewed by پرستو آشتیان on Mar 30Rating:

فرانتس کافکا نویسنده‌ی آلمانی زبان اهل پراگ از تأثیرگذارترین افراد بر ادبیات قرن بیستم می‌باشد. او سبک نوینی از نوشتار را ارائه داده است که گابریل گارسیا مارکز در این باره می‌گوید: خواندن آثار کافکا سبب شد متوجه شوم می‌توان به شیوه‌ای متفاوت نوشت.

کافکا دارای مشکلات خانوادگی بوده و هیچ‌گاه نتوانست با پدر و مادرش ارتباط خوبی برقرار کند. تأثیر اختلافات با پدرش که فردی مستبد بوده همواره در آثارش مشهود است و یکی از زمینه‌های داستانی‌اش اختلاف پدر و پسر می‌باشد.

او دچار افسردگی شدید و پریشانیهای روحی بوده است و همیشه از اینکه دیگران به ضعفهای جسمی و روحی‌اش پی ببرند مضطرب و نگران بوده است. سایر مضامینی که در داستانهای او یافت می‌شوند یأس، ناامیدی، پوچی و همچنین بیگانگی و شکنجه‌های روحی و جسمی هستند.

تعداد بسیار کمی از داستانهای کوتاه کافکا در زمان حیاتش منتشر شد و او بیش از نود درصد از آثارش را سوزانده است. وی همچنین به “ماکس برود” نزدیکترین دوستش وصیت کرد که تمام دست‌نوشته‌هایش اعم از داستان، نامه و خاطرات را ناخوانده از بین ببرد، اما برود به این وصیت عمل نکرد و تا زمان حیاتش به جمع‌آوری و انتشار آثار کافکا پرداخت.

کافکا هیچ‌یک از داستان‌های بلندش را به اتمام نرساند و بسیاری از داستانهای کوتاه را نیز نیمه‌تمام یا مبهم رها کرد و برود برای چاپ آنها مجبور به تکمیل و مرتب نمودن آنها شده است.

ترجمه آثار کافکا از پرچالش‌ترین ترجمه‌ها شناخته شده است. در بسیاری از موارد واژه‌های انتخابی او به آلمانی معنای خاصی برای شخص خودش دارد و اکثر اصطلاحات دوپهلو و باابهام می‌باشند. همچنین کاربرد جمله‌های بسیار بلند (در برخی موارد یک صفحه) بر مشکلات مترجمان افزوده است. ترجمه‌های مختلفی از آثار کافکا در ایران موجود می‌باشند که ترجمه‌ای از داستانهای مسخ، گروه محکومین، قصر، آمریکا، محاکمه و تعدادی از نامه‌ها و یادداشت‌های روزانه می‌باشند.

3/5 (2)

امتیاز دهی

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.