معرفی کتاب فرانی و زویی نوشته جی. دی. سلینجر

0
3541
رمان فرانی و زویی نوشته جی دی سلینجر
رمان فرانی و زویی نوشته جی دی سلینجر
معرفی کتاب فرانی و زویی نوشته جی. دی. سلینجرReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Oct 3Rating:

در حالی که داستان های فرانی و زویی ابتدا در سال های ۱۹۵۵ و ۱۹۵۷ در نیویورکر به چاپ رسید، این دو داستان برای اولین بار در ۱۹۶۱ به اسم فرانی و زویی در یک کتاب منتشر شدند. داستان زویی طولانی‌ترین داستان کوتاهی است که نیویورکر منتشر کرده است. سلینجر به طور گسترده در مورد آیین زن بودایی مطالعه کرده و علایق خود را به ادیان، معنویت و فلسفه شرقی در کتاب فرانی و زویی منعکس نموده است. نکته جالب در این است که سلینجر مفاهیمی را در این اثر مطرح می‌کند که در زمان و مکان داستان بیگانه‌اند و به هر حال به بررسی آنها در متن می پردازد.

مسلما شخصیتها در فرانی و زویی از نظر معنوی رنج می‌برند و آگاهی آنها از این موضوع مانعی برای یک زندگی نرمال آمریکایی است.( اشاره سلینجر به مصرف گرایی و ماده گرایی است.) اما این رنج و درد برای روشنگری و خردمندی انتهای داستان لازم است. گرچه شخصیت‌های فرانی و زویی که هر دو فرزند یک خانواده‌اند، دیگر اعضای خانواده گلس را برای این مشکلات روحی و عدم توانایی در برقراری ارتباط با جامعه سرزنش می‌کنند، اما نهایتاً همین خانواده راه حل مشکلات آنها را در بر دارد. از آن جا که عشق و محبت یکی از حیاتی ترین عناصر در روابط خانواده گلس است و فرزندان بیشتر از والدین خود خوش ذوق و با هوش هستند اما آنها همیشه به یاد دارند که باید پدر و مادر را دوست داشت و احترام آن ها را برای آن چه هستند و آن چه که به فرزندان خود داده‌اند، حفظ نمود. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که خانواده زمینه اصلی این دو داستان را تشکیل می‌دهند.

نویسندگان زیادی نیستند که مانند سلینجر، این چنین سرمایه گرانبهایی از کلمات را برای اتفاقاتی که عمدتاً درونی‌اند و در گفتگوها نمایان می‌شوند به کار گیرند. اما سلینجر معمولا به دنبال کلماتی می‌گردد که به فردیت انسان تغییر ماهیت می‌دهند. با این حال، داستان او بهای آن را هم می‌پردازد و به نظر داستانی ساکن و پیچیده می‌آید.

شاید کلمات کتاب سخت باشند یا نوشتن چنین کتابی با چنین نثری توسط سلینجر کاری عجیب به نظر برسد، اما کتاب به خصوص برای خواننده شرقی که با بعضی از دغدغه‌های مطرح شده آشنا است، جذاب و بسیار غنی خواهد بود.

4.67/5 (3)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.