معرفی کتاب فرانکنشتاین نوشته مری شلی

0
4599
فرانکنشتاین، نوشته‌ی مری شلی
فرانکنشتاین، نوشته‌ی مری شلی
معرفی کتاب فرانکنشتاین نوشته مری شلیReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Dec 20Rating:

فرانکشتاین یا پرومته مدرن، معروف ترین اثر مری شلی است که البته ایده اولیه آن توسط لرد بایرون به شلی پیشنهاد داده شد. لرد بایرون شاعر انگلیسی و رهبر جنبش رمانتیک بود که از معروف ترین آثار او می توان، دن ژوان را نام برد.

مری شلی نویسنده انگلیسی است که داستان یک دانشمند جوان به نام ویکتور فرانکشتاین را در این رمان روایت می‌کند، که در یک تجربه عجیب علمی، موجودی بدقواره و بی‌تناسب اما با احساسی را خلق می‌کند که در همه جای بدن او آثار بخیه را می‌توان دید. شلی نگارش این رمان را زمانی آغاز کرد که ۱۸ ساله بود و اولین چاپ این کتاب بصورت ناشناس و در لندن در سال ۱۸۱۸، در ۲۰ سالگی او، منتشر شد. چاپ دوم کتاب که در فرانسه انجام شد، نام نویسنده آن بر روی جلد کتاب قرار گرفت یعنی در ۱۸۲۳٫ رمان فرانکشتاین خصوصیات یک رمان گوتیک و وابسته به جنبش رمانتیک را دارا می‌باشد، هم چنین یکی از نمونه‌های اولیه ژانر علمی – تخیلی است. برایان آلدیس معتقد است که این رمان باید به عنوان اولین نمونه رمان علمی – تخیلی باشد زیرا برعکس رمان‌های قبلی که تنها نشانه‌های فانتزی دارند، قهرمان اصلی داستان به صورت عمدی به سمت ایجاد تجربه‌ای ترسناک و خلق فضایی تخیلی پیش می‌رود. بنابراین این کتاب تاثیر قابل توجهی بر ادبیات و فرهنگ عمومی و هم چنین داستان‌ها و فیلم‌های ژانر وحشت گذاشته است.

رمان با نامه‌های کاپیتان روبرت والتون به خواهرش آغاز می‌شود. رمان در زمان ناشناخته‌ای در قرن ۱۸ رخ داده است. از زمانی که رمان منتشر شد و به محبوبیت رسید، نام “فرانکشتاین” اغلب برای اشاره به خود هیولا به کار می‌رود، اگرچه این استفاده اشتباه است، اما درواقع نشانه‌ای از مقبولیت و پذیرش عمومی رمان است. در رمان هیولا با اسامی مختلفی از جمله “موجود”، “هیولا” و “شیطان” نامیده می‌شود. در بخشی از رمان، هیولا در صحبت با فرانکشتاین، به خود با عنوان “آدمی از آزمایشگاه شما” و یا کسی که می خواهد “آدم شما شود”، و “شما به جای او فرشته شوید!” اشاره می‌کند.

فرانکشتاین با مضامین مسیحی و متافیزیکی سروکار دارد. اهمیت بهشت گمشده و این مسئله که انسان، موجودی را خلق می‌کند، مضمون مذهبی به رمان می‌دهد.

4/5 (1)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.