معرفی کتاب میوه خارجی یا رها در باد نوشته جوجو مویز


0
معرفی کتاب میوه خارجی یا رها در باد نوشته جوجو مویزReviewed by محمدهادی علیپورمطلق on Feb 21Rating: 5.0معرفی کتاب میوه خارجی نوشته جوجو مویز |رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسممعرفی کتاب میوه خارجی | جوجو مویز| پیشنهاد کتاب | رمان عاشقانه | برنده جایزه رمان عاشقانه سال 2011 | از نویسنده کتاب من پیش از تو | افتاده در باد

میوه خارجی / رها در باد عنوان دومین رمان جوجو مویز است. جوجو مویز پس از تألیف این کتاب برای اولین بار موفق به کسب جایزه رمان عاشقانه سال / کتاب عاشقانه سال شد. جوجو مویز تنها نویسنده ای است که یک بار در سال ۲۰۰۴ برای کتاب میوه خارجی / رها در باد و بار دیگر در سال ۲۰۱۱ برای کتاب آخرین نامه‌ی عاشقت موفق به کسب این جایزه شده است.

سبک نوشتاری جوجو مویز و نحوه روایت داستان وی که در کتاب میوه خارجی / رها در باد به چشم می‌خورد تقریبا در تمامی کتاب هایش به زیبایی تکرار شده و این موضوع نه تنها از جذابیت آثار این نویسنده کم نکرده بلکه باعث شده تا هواداران نویسنده منتظر کتاب‌های جدید وی باشند و علاوه بر داستان‌های روایت شده به سبک نویسنده نیز علاقه‌مند گردند.

کتاب میوه خارجی / رها در باد اولین بار در سال ۲۰۰۳ در انگلستان منتشر گردید و پس از استقبال خوب و برنده شدن جایزه رمان عاشقانه نسخه آمریکایی آن با عنوان افتاده در باد نیز منتشر شد، که البته به اعتقاد خوانندگان عنوان اصلی کتاب گزینه بهتری بوده و نیازی به تبدیل عنوان وجود نداشته، لیکن فارغ از تغییر عنوان، این کتاب در آمریکا نیز مورد توجه عموم علاقه‌مندان قرار گرفت و تبدیل به یکی از کتاب های پرفروش شد و در لیست کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز در صدر جدول قرار گرفت.

سفر در زمان، استفاده از پس زمینه و پسامدهای جنگ جهانی دوم، روایت داستان‌های موازی (در زمان‌های مختلف) می‌باید یکی از علاقه‌مندی‌های جوجو مویز در امر نویسندگی باشد. چراکه این ویژگی‌ها در کتاب‌های مختلف او از جمله میوه خارجی، دختری که رهایش کردی و ماه عسل در پاریس به چشم می‌خورد.

البته فارغ از تفاوت داستان‌ها و اتفاقات روایت شده در هر کتاب، می‌توان میوه خارجی را به عنوان یکی از کتاب‌های پیچیده جوجو مویز به دلیل بالا بودن تعداد شخصیت‌های اصلی و روایت داستان‌های تو در تو به شمار آورد. که با وجود این پیچیدگی هنر نویسنده به حدی بوده که حتی منتقدانی که به رمان پیچیده علاقه مند نیستند نیز نمره خوبی به کتاب میوه خارجی داده‌اند. نکته آخری که در رابطه با کتاب می‌توان گفت این است که کتاب میوه خارجی حول یک سؤال اصلی جریان دارد: «آیا انسان می‌تواند از گذشته خود رهایی یابد؟»

داستان کتاب میوه خارجی / رها در باد در یک شهر ساحلی به نام مرهام «شهر کوچکی که همه ساکنین آن از زندگی یکدیگر باخبرند» و در نزدیکی لندن قرار دارد اتفاق می‌افتد. لُتی دختر پناهنده‌ای است که مادر وی علاقه‌ای به نگهداری او ندارد. لُتی هم‌اکنون (۱۹۵۰) با خانواده هلدن در مرهام زندگی می‌کند. و به آنها در کار خانه کمک می‌کند. در طول داستان رابطه دوستی محکمی میان وی ودختر خانواده هولدن به نام سلیا شکل می‌گیرد.

در فصل دوم داستان به ۵۰ سال بعد می‌رود و زندگانی دِیزی پارسونز که همسرش به دلیل سرباززدن از مسئولیت بچه تازه به دنیا آمده‌شان ترکش کرده روایت می‌شود. گرچه زندگانی این افراد و سایر شخصیت‌ها به نام های آدلین و فرانسس و کامیل در دو زمان متفاوت از یکدیگر رخ می‌دهد لیکن مکانی که اتفاقات اصلی در آن جریان دارد باعث درهم تنیده شدن داستان‌های مختلف می‌شود.

در سال ۱۹۵۰ گروهی بوهمین به مرهام می‌آیند و در یک خانه متروکه ساحلی به نام آرکادیا سکنی می‌گزینند. مردم شهر از این گروه دوری می‌کنند و از وجود آنها ناراضی هستند، البته بجز لُتی و سلیا که رفته رفته با این افراد آشنا می‌شوند و این زمینه ساز اتفاقات ناخوشایند بعدی می‌گردد.

۵۰ سال بعد نوبت به دِیزی می‌رسد که به آرکادیا که اکنون تبدیل به یک هتل شده پای گذاشته و به عنوان مدیر آن مشغول به کار شود. اتفاقات روی داده برای دِیزی در ادامه داستان و همچنین اشخاصی که وی با آنها آشنا می‌شود داستان را رفته رفته پیچیده تر و جذاب تر می‌کند.


Like it? Share with your friends!

0

One Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.