معرفی کتاب عادت می‌کنیم نوشته زویا پیرزاد

0
4103
عادت می‌کنیم، نوشته‌ی زویا پیرزاد
عادت می‌کنیم، نوشته‌ی زویا پیرزاد
معرفی کتاب عادت می‌کنیم نوشته زویا پیرزادReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Nov 30Rating:

رمان عادت می‌کنیم، رمان فوق العاده زیبایی از یک نویسنده نسل سوم زنان رمان نویس ایرانی است. این کتاب پیرزاد همانند دیگر رمان‌های او، به فرانسه ترجمه و در پاریس نیز به چاپ رسیده است. زویا پیرزاد در دیگر رمان پرفروش خود، بعد از “چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم“، داستان زنی به نام آرزو را روایت می‌کند که ۴۱ ساله، مطلقه و دارای یک فرزند دختر است. داستان از جایی آغاز می‌شود که آرزو تصمیم می‌گیرد برای گذران زندگی و اعلام استقلال خود، آژانس مسکن پدرش را اداره کند. در ایران، این شغل بصورت معمول توسط مردان اجرا می‌شود؛ همین مسئله نمادی از سنت شکنی آرزو و به نوعی شنا کردن او در جهت مخالف آب است؛ و در خارج از شرکت، آرزو خودش را برای راحتی مادر و دخترش قربانی می‌کند، در حالیکه شخصیت‌های ظاهربین رمان خود را تنها با سرگرمی و خرید مشغول می‌کنند.

اولین حامی او در این شغل، شیرین دوست و همکار او در آژانس مسکن است. هر دو زن مستقل هستند و در عین حال، مشکوک به مردان، اما آرزو بعد از مدتی و علی رغم مخالفت مادر، دختر و دوستش، شیرین، گرفتار عشق یکی از کارکنانش می‌شود. درواقع آرزو نمادی از یک زن میانسال ایرانی است که در کشمکش میان سنت و مدرنیته قرار دارد. او پیش داوری‌ها برعلیه یک زن که در شغلی مردانه فعالیت دارد را خنثی می‌کند. اما ضعف او زمانی آشکار می‌شود که به “زرجو” دل می‌بندد و در دوراهی زرجو و ازدواج با او و یا مراقبت از دختر و مادرش به تنهایی، گرفتار می‌شود.

از ویژگی‌های منحصر به فرد رمان‌های پیرزاد می‌توان به نقش پررنگ و محوریت زنان، اشاره نمود. در رمان‌های او، مکان‌ها و موقعیت‌هایی که تا پیش از این منحصر به مردان بود، در سلطه زنان قرار دارد و با این کار پیرزاد توانسته تا مناسبات سنتی و کلیشه‌ای را برهم زند. علاوه بر این، دیگر ویژگی آثار پیرزاد، وجود مابه ازای خارجی و واقعی شخصیت‌های داستانه‌ایش در جامعه و اطراف خود ماست، که شاید ما از کنارشان به سادگی و بدون هیچ تأملی عبور می‌کنیم. با خواندن رمان عادت می‌کنیم، می‌توانیم درک خود را از شخصیت‌ها و مسائل اجتماعی مرتبط با آنها، مخصوصاً زنان جامعه، توسعه دهیم، زیرا شخصیت‌ها و رفتار آنها با جزئیات در این رمان، روایت شده‌اند.

3/5 (2)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.