معرفی کتاب فارنهایت ۴۵۱ نوشته ری بردبری


0
معرفی کتاب فارنهایت 451 نوشته ری بردبریReviewed by محمدهادی علیپورمطلق on May 3Rating: 5.0معرفی کتاب فارنهایت 451 نوشته ری بردبری | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسمکتاب فارنهایت 451 یکی از مشهورترین رمان‌های علمی تخیلی با درون‌مایه پادآرمان شهری نوشته شده توسط ری بردبری در قرن بیستم است.

معرفی کتاب فارنهایت ۴۵۱ – مقدمه

کتاب فارنهایت ۴۵۱ یکی از مشهورترین رمان‌های علمی تخیلی با درون‌مایه پادآرمان شهری نوشته شده در قرن بیستم است. این کتاب در نوع خود بی نظیر است و پس از رمان ۱۹۸۴ به عنوان بهترین رمان پارآرمان شهر شناخته می‌شود. ری بردبری در سال ۱۹۵۰ کار نوشتن داستانی که در انتها به کتاب فارنهایت ۴۵۱ تبدیل شد را آغاز کرد. اولین نسخه داستان در همان سال و طی نَه روز با نام مرد آتش توسط وی به اتمام رسید، اما کار گسترش و بازنویسی داستان تا سال ۱۹۵۳ ادامه داشت.

بردبری در سال ۱۹۵۳ این کتاب را منتشر کرد. کتاب فارنهایت ۴۵۱ در طی مدت کمی به شهرت دست یافت و نام آن به عنوان بهترین کتاب نویسنده و همچنین یکی از برترین کتاب ةای علمی تخیلی و پادآرمانشهری در دنیا شناخته شد. بردبری جوایز ادبی بسیاری را برای نوشتن این کتاب به دست آورد که از آن جمله می‌توان به جایزه آکادمی آمریکا و کلوپ سرمایه جمعی اشاره کرد.

معرفی کتاب فارنهایت ۴۵۱ – پس‌زمینه‌ها

داستان کتاب فارنهایت ۴۵۱ در رابطه با ممنوع کردن و سوزاندن کتاب‌ها توسط حکومت است، با خواندن کتاب‌های بردبری متوجه می‌شویم که این یکی از موضوع‌های مورد علاقه وی است و در سایر آثارش نیز ردی از کتاب سوزی و داستان‌هایی از این قبیل دیده می شود.

عوامل مختلفی منجر به محبوبیت و جذابیت کتاب فارنهایت ۴۵۱ شده‌اند که از جمله مهمترین آنها استفاده زیبای نویسنده از نمادهایی مانند سمنرد و سیمرغ و همچنین پروراندن موضوع در سه بخش مختلف و جذاب. بردبری این کتاب را پس از تجربه دوران جنگ جهانی دوم و همچنین جنگ سرد نوشته. می‌توان منبع اصلی الهام وی را تصمیمات هیتلر در جنگ جهانی دوم مبنی بر سوزاندن کتاب‌ها و یا افرادی مانند استالین دانست که نویسندگان و خالق آثار ادبی در زمان حکومت این افراد دستگیر می‌شدند.

از سوی دیگر نیز اقدامات دولت آمریکا در زمان جنگ سرد برای جلوگیری از انتشار افکار کومونیستی در میان مردم از طریق کارگردان‌های هالیوودی و گرایش جامعه نسبت به تلویزیون به عنوان اولین سرگرمی – به جای کتاب – نیز از جمله زمینه‌هایی بودند که بردبری با الهام از آنها کتاب فارنهایت ۴۵۱ را به نگارش درآورده است.

معرفی کتاب فارنهایت ۴۵۱ – خلاصه داستان

سانسور همواره یکی از جنبه‌های گریز ناپذیر نوشتن و انتشار کتاب‌ها در طی تاریخ بوده و به همین خاطر حکومتی که در داستان فارنهایت ۴۵۱ قدرت را به دست دارد با مطرح کردن این موضوع که نویسندگان مختلف با بیان کردن عقاید آزاردهنده خود در نوشته‌هایشان همواره در طول تاریخ منجر به رنجیده شدن جامعه شده‌اند، خواندن کتاب را ممنوع اعلام کرده و تلویزیون را به عنوان جایگزینی مناسب برای سرگرمی و همچنین یادگیری به جامعه معرفی می‌کنند.

پس حکومت تصمیم می‌گیرد تا کتاب های موجود را نابود کند و افرادی را که مانع این کار گشته و یا به صورت مخفیانه کتاب می‌خوانند را مجازات کند. به همین منظور هم تشکیلاتی در حکومت به نام آتش بانی ایجاد شده است که وظیفه اصلی آن سوزاندن کتاب‌ها و کشتن افرادی است که از این امر ممانعت می‌کنند.

گای مونتاگ نیز در سازمان آتش‌بانی مشغول به کار است که در جریان کار و مسائلی که برای وی پیش می‌آید تصمیم می‌گیرد تا چند کتاب را برای خودش برداشته و مطالعه کند، مونتاگ در واقع می‌خواهد بفهمد که آیا کتاب‌ها مضر هستند و یا نه. در طی داستان او با فِبِر آشنا می‌شود که به مونتاگ کمک می‌کند تا اطلاعاتش در رابطه با کتاب‌ها بیشتر شود.

بالاخره خانه مونتاگ نیز توسط مأمورین شناسایی می‌شود و او مأمور می‌گردد تا خانه خود را بسوزاند، در جریان این اتفاقات مونتاگ موفق می‌شود تا از دست مأمورین و همکارانش بگریزد. در پایان وی با گروه گرنجر آشنا می‌شود که رهبر گروه تبعیدی‌هایی (اخراجی‌ها) است که هدفشان حفظ کتاب‌ها برای نسل‌های بعدی است.

معرفی کتاب فارنهایت ۴۵۱ – شخصیت های اصلی

گای مونتاگ: افسر آتش بان، و مأمور سوزاندن کتاب‌ها که قهرمان اصلی داستان است و در طول داستان از جامعه فرار می‌کند و مسیر جدید زندگی‌اش را می‌یابد.

کلاریس مکلند: دختر نوجوان همسایه مونتاگ که شخصیت خلاق و مبتکر با فکری آزاد دارد.

میلدرد مونتاگ: همسر شخصیت اصلی داستان، فردی بیمار (از لحاظ روانی).

کاپتان بیتی: رئیس مونتاگ در امر آتش‌بانی.

استون‌من و بلک: همکاران مونتاگ.

فِیبِر: استاد بازنشسته دانشگاه که به مونتاگ کمک می‌کند تا در باره کتاب‌ها بیشتر بداند.

گرنجر: رهبر گرو اخراجی ها (تبعید شده ها) که سعی دارند کتاب‌ةا را زنده نگه دارند.

معرفی کتاب فارنهایت ۴۵۱ – اقتباس‌ ها

چندین فیلم، تئاتر و اقتباس‌های هنری متفاوت از کتاب بردبری تا کنون انجام شده که مهمترین آنها فیلم فرانسوا تروفوا در سال ۱۹۶۶ اشاره کرد. و همچینی فیلم معروف مایکل مور با نام فارنهایت ۹/۱۱ که نام خود را از این کتاب گرفته است.

معرفی کتاب فارنهایت ۴۵۱ – عنوان کتاب

عنوان کتاب توسط ری بردبری به صورتی استادانه انتخاب گردیده، فارنهایت ۴۵۱ درجه حرارتی است که کاغذ در آن آتش می‌گیرد. البته بر اساس تحقیق ‌های صورت پذیرفته کاغذ بسته به جنس مواد تشکیل دهنده‌اش در درجه ای مابین ۴۴۰ تا ۴۷۰ درجه فارنهایت آتش می‌گیرد.

5/5 (5)

امتیاز دهی


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.