معرفی کتاب پایان رابطه نوشته گراهام گرین


1
معرفی کتاب پایان رابطه نوشته گراهام گرینReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Feb 1Rating:

پایان رابطه، رمانی نوشته نویسنده معروف انگلیسی گراهام گرین (۱۹۰۴-۱۹۹۱) می‌باشد. او به خاطر برخی از آثارش که مهمترین آنها پایان رابطه است به عنوان یکی از نویسندگان بزرگ قرن بیستم شناخته شده است. استفاده از ترکیب‌های زیبا در ادبیات که در نزد خوانندگان محبوب بود، گرین را به اعتباری زودرس به عنوان نویسنده رساند. او در سال ۱۹۶۷ نامزد دریافت جایزه نوبل ادبیات شد. او در طول ۶۷ سال نویسندگی، بیش از ۲۵ اثر زیبا خلق کرد، بیشتر آثار وی موضوعات دوجانبه اخلاقی و سیاسی در جهان مدرن را مورد بررسی قرار داده است. گرین به عنوان یک نویسنده با اصول کاتولیک شناخته می‌شود و در آثارش نیز می‌توان به مضامین مذهبی که ریشه در مذهب کاتولیک دارد، بر خورزد؛ مخصوصاً ۴ رمان کاتولیکی او که آخرین آنها رمان پایان رابطه می‌باشد.

به طور کلی می توان داستان های گرین را به دو بخش کلی تقسیم نمود: داستانهای معمایی مانند “وزارت ترس“، که خود گرین آنها را به عنوان آثار سرگرم کننده توصیف می‌کند، و آثار ادبی، مانند “قدرت و افتخار” که آنها را به عنوان رمان توصیف می‌کند؛ گراهام گرین معتقد است که اعتبار او در ادبیات به دلیل همین بخش از آثارش می‌باشد.

داستان پایان رابطه در لندن و کمی پس از جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد. می‌توان گفت رمان برای آزمایش و بررسی عقده‌های روحی مانند حسادت و بصیرت در روابط بین ۳ شخصیت اصلی داستان- مائوریس بندریکس نویسنده، سارا میلز و شوهرش، هنری میلز کارمند دولت – نوشته شده است. رابطه شخصی خود گریین با خانم کاترین والسون، اساسی برای کتاب پایان رابطه است.

خانه شخصی گرین نیز (مانند واقعه‌ای که در کتاب رخ می‌دهد) در طول یک حمله رعدآسا در طول جنگ منفجر می‌شود. رمان برروی زندگی مائوریس بندریکس و رابطه او با سارا میلز متمرکز است. بندریکس براساس شخصیت خود گرین و سارا میلز نیز براساس شخصیت کاترین والسون، نوشته شده است. بندریکس و سارا به زودی عاشق هم می‌شوند اما می‌فهمند که رابطه آنها باید به زودی خاتمه یابد.

رابطه آنها به خاطر حسادت آشکار بندریکس آسیب می‌بیند، و به خاطر ممانعت هنری از طلاق، عقیم مانده و خاتمه می‌یابد. زمانی که یک بمب در خانه بندریکس منفجر می‌شود، و سارا تصور می‌کند که او خواهد مرد، رابطه آنها عقیم می‌ماند. زیرا سارا با خود عهد می‌بندد که در صورت زنده ماندن بندریکس، او را ترک کند. این رمان چهارمین و آخرین رمان گراهام گرین می‌باشد.


Like it? Share with your friends!

1

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.