معرفی کتاب امپایر فالز نوشته ریچارد روسو

معرفی کتاب امپایر فالز نوشته ریچارد روسو

0
1650
ریچارد روسو، برنده جایزه پولیتزر 2002
ریچارد روسو، برنده جایزه پولیتزر 2002
معرفی کتاب امپایر فالز نوشته ریچارد روسوReviewed by پرستو آشتیان on Aug 25Rating:

کتاب امپایر فالز (Empire Falls) نوشته‌ی ریچارد روسو (Richard Russo) در سال ۲۰۰۲ موفق به دریافت جایزه پولیتزر برای بهترین اثر داستانی شد. روسو که در رشته ادبیات انگلیسی تحصیل می‌کرد، زمان کار بر روی رساله دکتری متوجه شد که داستان‌نویسی را به نوشتن مقالات آکادمیک ترجیح می‌دهد، بنابراین هم‌زمان با نوشتن رساله، به تقویت مهارت‌های داستان نویسی پرداخت و موفق به کسب مدرک کارشناسی ارشد نویسندگی خلاق نیز شد. روسو برای مدتی در دانشگاه‌های مختلف به تدریس نویسندگی پرداخت و پس از انتشار سومین کتابش خود را بازنشست کرد تا به صورت تمام وقت به نوشتن داستان بپردازد.

امپایر فالز، نوشته‌ی ریچارد روسو، برنده جایزه پولیتزر 2002
امپایر فالز، نوشته‌ی ریچارد روسو، برنده جایزه پولیتزر ۲۰۰۲

امپایر فالز زمانی نوشته شد که روسو تمام وقت خود را بر نویسندگی متمرکز کرده بود. به عقیده‌ی بسیاری از منتقدان این کتاب ثمره‌ی مطلوبی به شمار می‌آید چرا که بهترین کتاب روسو تا آن زمان است و نظر مخاطبان زیادی را به خود جلب کرد. صاحب‌نظران معتقدند روسو آهسته آهسته خود را به عنوان یکی از بهترین نویسندگان آمریکایی به مردم شناساند و این امر با نوشتن رمان‌هایی درباره‌ی زندگی در شهرهای کوچک و به تصویر کشیدن شخصیت‌هایی که نگرانی‌ها و درگیری‌های واقعی دارند به وقوع پیوست.

امپایر فالز پنجمین رمان روسو است، خواندن این کتاب همانند گپ و گفت با یک دوست قدیمی دانسته شده است. داستان کتاب، ماجرای شهر کوچک صنعتی امپایر فالز است که زمانی موفق بود اما اکنون روزگار سختی را می‌گذراند. این شهر صنعتی توسط چهار نسل از خانواده‌ی مرفه وایتینگ اداره شده است و اکثر اراضی و کارخانه‌ها دارایی خانوادگی آنهاست. شخصیت مرکزی کتاب مرد میانسالی به نام مایلز رابی از طبقه‌ی کارگر است که رستوران امپایر گریل را اداره می‌کند و با دختر نوجوانش در شهر مین زندگی می‌کند. داستان تنها یک پیرنگ را دنبال نمی‌کند بلکه شاخه‌های کوتاه و زیادی از پیرنگ اصلی منشعب می‌شوند.

زمینه اصلی داستان رنج‌های طولانی مایلز رابی است که در امپایر فالز گرفتار شده است، نیاز اقتصادی، علاقه‌ی عمیق به دخترش و مادر درگذشته‌اش سوالات فراگیری را مطرح می‌کند از قبیل اینکه اتفاقات زندگی انسان تا چه اندازه تحت تأثیر میل شخصی و تا چه اندازه تحت تأثیر جبر طبیعی هستند و اینکه آیا انسانهای ثروتمند و قدرتمند عواقب استثمار انسانهایی با بضاعت کمتر را می‌بینند یا خیر، همچنین این سوال را مطرح می‌کند که انسانها تا چه حد باید منافع خود را به خاطر منافع کسانی که دوستشان دارند فدا کنند.

4/5 (1)

امتیاز دهی

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.