زندگی نامه و معرفی رمان‌ های محمود دولت آبادی

0
1733
محمود دولت آبادی
محمود دولت آبادی
زندگی نامه و معرفی رمان‌ های محمود دولت آبادیReviewed by پرستو آشتیان on Sep 30Rating:

محمود دولت آبادی از مهره‌های کلیدی رمان‌نویسی در ادبیات فارسی به شمار می‌رود. او را می‌توان از معدود نویسندگان فارسی زبان دانست که به شهرت جهانی دست یافته‌اند. نقل قول‌ها حاکی از آن است که وی تاکنون بیش از ده بار نامزد دریافت جایزه نوبل بوده است ولی متأسفانه هنوز به این مهم دست پیدا نکرده است. وی جایزه ادبی یان میخالسکی سوئیس و نشان شوالیه ادب و فرهنگ فرانسه را در کارنامه خود دارد و نامزد دریافت جوایز معتبری چون من بوکر، جایزه ادبیات بین‌المللی خانه فرهنگ جهان در برلین و جایزه ادبی آسیایی بریتانیا بوده است.

محمود دولت آبادی فعالیت هنری خود را با بازی در تئاتر آغاز کرد. قبل از آن او در زادگاهش، سبزوار، مشاغل بسیار زیادی را برای امرار معاش امتحان کرده بود. مشاغلی چون دوچرخه‌سازی، سلمانی، چوپانی و کار در کارخانه که بعدها زمینه‌ساز آفرینش شخصیت‌هایی با این خصوصیات شد. این نویسنده قدرتمند توصیفات بسیار تأثیرگذاری از ویژگی‌های ظاهری و باطنی شخصیت‌ها ارائه می‌دهد و این موضع سبب پررنگ شدن شخصیت‌های کتاب‌هایش در ذهن خوانندگان می‌شود. علاوه بر شخصیت‌پردازی عالی، دولت آبادی در توصیف رویدادها، مناظر و موقعیت‌ها نیز بسیار قوی ظاهر شده است.

محمود دولت آبادی از دهه ۴۰ تا اوایل دهه ۵۰ فعالیت مداوم خود بر صحنه تئاتر را ادامه داد تا زمانی که دستگیر و زندانی شد. وی در سال‌های ابتدایی انقلاب اسلامی به عنوان دبیر سندیکای تئاتر به این حوزه خدمت کرد و پس از پایان این کار خود را تمام و کمال وقف ادبیات کرد. او قادر بوده است تا شاهکارهای داستانی خود را به تناوب به کتابخوانان عرضه کند و خود را به عنوان یکی از برترین نویسندگان رمان روستایی و اجتماعی به ادبیات بقبولاند. در رأس آثار او رمان بلند کلیدر قرار می‌گیرد که شخص نویسنده اذغان دارد که هرگز قادر نخواهد بود اثر اینچنین بیافریند.

از آثار داستانی و فیلمنامه‌های محمود دولت آبادی اقتباسات زیادی برای ساخت فیلم انجام گرفته است که به ادعای وی در اکثر آنها او مورد بی‌مهری واقع شده چرا که به نام نویسنده فیلم‌نامه، هیچ اشاره‌ای نشده و یا از طرح داستان‌های او برای نوشتن فیلمنامه‌های دیگری استفاده شده بدون اینکه نامی از خالق اثر اولیه ذکر شود. از میان برترین آثار وی می‌توان به کلیدر، جای خالی سلوچ، کارنامه سپنج، سلوک، نون نوشتن، میم و آن دیگران، آهوی بخت من گوزل، روزگار سپری شده مردم سالخورده و … اشاره کرد. بسیاری از آثار او به زبان‌های متعدد ترجمه شده‌اند، حتی رمان زوال کلنل که در ایران جواز نشر نیافته است.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.