معرفی کتاب دن کیشوت نوشته سروانتس


0
معرفی کتاب دن کیشوت نوشته سروانتسReviewed by محمدهادی علیپورمطلق on Sep 3Rating:

دن کیشوت، نام رمان مشهور سروانتس نویسنده اسپانیایی می‌باشد. این کتاب به عنوان یکی از تأثیرگذارترین کتاب‌های ادبی شناخته می‌شود و از نویسنده آن به عنوان یکی از اولین اشخاصی که ادبیات داستانی بلند (رمان) را در دوران جدید به صورت نثر درآورده و بعنوان کتاب ارائه نمود یاد می‌شود و کتاب دن کیشوت نیز به نظر اکثر منتقدان ادبیات بهترین کتاب اسپانیایی زبان دنیا است. سروانتس این کتاب را در دو جلد منتشر کرد که جلد اول آن به دورانی باز می‌گردد که او در زندان به سر می‌برد.

سروانتس طنز زیبایی را در این کتاب بکار برده و کنایه‌‌های بسیاری به نظام حاکمه وارد نموده است که این دو موضوع باعث گردید که در زمان انتشار، این کتاب به سرعت شهرت یافته و مورد علاقه خوانندگان قرار گیرد. سروانتس در این کتاب از افراد برجسته زمان خود به انتقاد نموده و همچنین آداب و رسوم ابلهانه آن دوران را به سخره گرفته.

رمان دن کیشوت نوشته سروانتس
رمان دن کیشوت نوشته سروانتس

آلونزو کیشانو نجیب زاده‌ای منزوی در استان مانش اسپانیا است که تنها کارش مطالعه کتاب در رابطه با قهرمانان میادین جنگ بود. سروانتس داستان او را چنین نقل می‌کند: «عاقبت از فرط سوء تغذیه شدید به خاطر کم غذا خوردن و مطالعه طولانی عقل خود را از دست داد …» جنون آلونزو باعث شد که او خود را همانند قهرمانان داستان‌هایی که خوانده بداند و این تصور در او بوجود آمد که در امور رزم و جنگ آوری توانا است و می‌تواند یک شوالیه باشد.

آلونزو کیشانو و یا همان دن کیشوت گرچه در ظاهر فردی بدون عقل و منطق و یا شاید جاهل به نظر آید اما در اصل اینگونه نیست. دن کیشوت در اصل انسان بسیار عاقلی است که هدف اصلیش کمک به محرومان و مظلومان است و از طرفی با توانایی‌های خود و یا بهتر است بگوییم با ناتوانایی‌های خود آشنایی دارد و می‌داند که شرایط جسمانی و سایر توانایی‌هایش مانند شوالیه‌ها نیست، از این رو می‌کوشد تا با جلوه دادن خود به عنوان یک مجنون و به خنده آوردن افراد اهداف خود را پیش برد.

در رابطه با شخصیت دن کیشوت افراد زیادی اظهار نظر نمودند که از میان آنها می‌توان این جمله را به عنوان کامل‌ترین عبارت نقل نمود:«برای خویشتن زندگی کردن و تنها غم خود خوردن چیزی است که دن کیشوت، مرد انسان دوست، آن را شرم آور و ننگین می‌پندارد. او قهرمانی است که بیرون از خویشتن و برای دیگران زندگی می‌کند و از این روست که انسان بسیار جالب و قابل احترامی است.»


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.