معرفی کتاب نقب زدن به امریکا نوشته آن تایلر

0
1679
نقب زدن به امریکا، نوشته‌ی آن تایلر
نقب زدن به امریکا، نوشته‌ی آن تایلر
معرفی کتاب نقب زدن به امریکا نوشته آن تایلرReviewed by کاوه رعدی on Dec 19Rating:

رمان نقب زدن به امریکا، شاید اگر ایرانی نباشی جذابیت زیادی برای خواندن ندارد، خبری از ماجرایی آنچنانی نیست، یک رمان خانوادگی بسیار معمولی. اما با توجه به اینکه تقریبا نیمی از داستان را ایرانیان ساکن امریکا پیش می‌برند خواندن آن خالی از لطف نیست، بویژه توصیف‌هایی که نویسنده از فرهنگ ایرانیان می‌کند، شاید بیش از اینکه رمانی برای علاقه‌مندان به داستان باشد، کتابی است برای کسانی که قصد مهاجرت دارند.

آن تایلر یک شوهر مرحوم ایرانی داشته، برای همین ایرانیان خیلی خوب میشناسد و خیلی خوب از آن‌ها، فرهنگشان و تیپ‌های رایجشان در پیشروی اثر خانوادگی خود بهره‌برده است. شاید این بارزترین نکته این رمان است، کما اینکه این رمان خیلی مورد تحسین جوامع بین‌المللی واقع نشده است و انگار نوشته شده است که در ایران بفروشد.

ماجرای اصلی رمان داستان زندگی دو خانواده (یکی امریکایی و دیگری ایرانی-امریکایی) است که همزمان از کره دو دختر را به فرزند خوانندگی می‌پذیریند، روایت رمان یکنواخت است و تقریبا هر چند ماه یکبار راوی وارد زندگی یکی از این دو خانواده میشود و گوشه‌ای را به ما نشان می‌دهد (در برخی موارد سال به سال و مصادف با جشن سالگرد ورود فرزندان)، بصورت کلی اثر از لحاظ ادبی، ویژگی شاخصی ندارد اما از منظر محتوا مقایسه بین دو خرده فرهنگ (امریکایی و مهاجرانی که تلاش می‌کنند امریکایی باشند/یا نباشند) جالب است.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.