زندگی نامه و معرفی رمان های چارلز دیکنز


0
زندگی نامه و معرفی رمان های چارلز دیکنزReviewed by پرستو آشتیان on Oct 19Rating: 5.0زندگی نامه و معرفی رمان های چارلز دیکنز | نویسنده | پیشنهاد کتاب کتابیسم چارلز دیکنز از مطرح‌ترین نویسندگان بریتانیایی به شمار می‌آید. فعالیت ادبی او با نوشتن داستان و مقاله برای روزنامه‌ها و مجلات آغاز شد.

چارلز دیکنز از مطرح‌ترین نویسندگان بریتانیایی به شمار می‌آید و به عنوان برترین نویسنده دوره‌ی ویکتوریایی شناخته می‌شود. معروفیت دیکنز تقریباً از تمامی نویسندگان قبل خود بیشتر بود و این موضوع بیشتر به این خاطر است که آثار او برای تمامی سلیقه‌ها جذابیت دارد. این نویسنده در حالی در سن پایین به موفقیت چشمگیر دست یافت که از تعلیمات رسمی مناسبی برخوردار نبود و شرایط خانوادگی خوبی نداشت.

دیکنز در خانواده‌ای از طبقه متوسط متولد شد و به خاطر زندانی شدن پدرش مجبور شد برای تأمین خانواده‌اش سال‌ها در کارخانه‌ی واکس سازی کار کند. تغییر شرایط ناگهانی در نوجوانی و سقوط به طبقه‌ی کارگر تأثیر بسیار عمیقی بر روحیه‌ی دیکنز گذاشت، به گونه‌ای که تصاویر زندان، فقر، کودک مظلوم و سردرگم به صورت مکرر در رمان‌‌های او به چشم می‌خورد. فعالیت ادبی او با نوشتن داستان و مقاله برای روزنامه‌ها و مجلات آغاز شد. خیلی زود توجه‌ها به این نویسنده جوان جلب شد و دیری نگذشت که آثار او به عنوان مشهورترین نویسنده روز پیگیری می‌شد.

مسئله‌ای که در مورد آثار دیکنز وجود دارد این است که اگرچه کیفیت و فروش آثارش در طول دوران نویسندگی‌اش نوسان داشته است، اما هیچ یک از رمان‌هایش را نمی‌توان بی‌اهمیت و فاقد ارزش ادبی به حساب آورد. امروزه نیز محبوبیت او به خاطر جنبه‌هایی از رمان‌نویسی است که نویسندگان معاصر او کمتر به آنها پرداخته‌اند. غمخواری، ذکاوت و درکی که او در توصیف جامعه‌ی خود و کاستی‌های آن به کار برده است، نوشته‌هایش را به آثاری غنی تبدیل کرده است و او را به عنوان یکی از قویترین‌های ادبیات قرن نوزدهم به عموم مردم شناسانده است.

سبک نوشتاری او مملو از ابتکارهای زبان‌شناسی است و سبک ادبی به‌کار رفته در آثارش آمیزه‌ای از فانتزی و رئالیسم است. او از قوه‌ی تخیل خود به خوبی بهره گرفته است. دیکنز در نامگذاری شخصیت‌ها نیز ابتکارات جالبی به کار برده است تا نام شخصیت‌ها نمایانگر نقش آنها در خط داستان باشد. از میان آثاری که به فارسی ترجمه شده‌اند می‌توان به دیوید کاپرفیلد، آرزوهای بزرگ، الیور تویست، داستان دو شهر،‌ سرود کریسمس و… را می‌توان نام برد.

1/5 (2)

امتیاز دهی


Like it? Share with your friends!

0

One Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.