معرفی کتاب ولگردهای دارما نوشته جک کرواک

1
3042
ولگردهای دارما، نوشته‌ی جک کرواک
ولگردهای دارما، نوشته‌ی جک کرواک
معرفی کتاب ولگردهای دارما نوشته جک کرواکReviewed by کتابیسم on Jan 27Rating: 4.5معرفی کتاب ولگردهای دارما نوشته جک کرواک | رمان | پیشنهاد کتاب کتابیسمدر 1957 یکی از مهم ترین نویسندگان نسل بیت ، جک کرواک نوشتن سومین کتاب خود، ولگردهای دارما را آغاز نمود. کرواک این کتاب را با سرعتی افسانه‌ای، تنها در ده

در ۱۹۵۷ یکی از مهم ترین نویسندگان نسل بیت، جک کرواک نوشتن سومین کتاب خود، ولگردهای دارما را آغاز نمود. کرواک این کتاب را با سرعتی افسانه‌ای، تنها در ده جلسه و هر بار حدود پانزده تا بیست هزار کلمه نوشت و یک سال بعد آن را منتشر کرد. رمان اگرچه روایتی یک خطی دارد اما شیوه بیان آن سست است.

قهرمان اصلی رمان ری اسمیت در اواسط دهه سوم زندگی شدیدا برای دست یابی به خودشناسی تمرکز می‌کند و به عقیده بسیاری ری اسمیت در واقع همان جک کرواک است زیرا که خود نویسنده نیز دست به سفرهای زیادی زده و دقیقا سبک سفرهایش ماننده ری اسمیت است. ری در یک سفر زمستانه به کارولینای جنوبی، و در هر شرایط آب و هوایی به مراقبه می‌پردازد. او سرسختانه نظم خودساخته‌اش را در حیات وحش سیرا مادره، در جنگل‌های دوره گردان، پشت واگن‌های قطار و حتی در کوه‌های دسولیشن حفظ می‌کند. در خلال سفرهایش با جافی رایدر، یکی از فراگیران مکتب ذن و علاقه مند به زندگی در طبیعت آشنا می‌شود. ری و جافی -در واقعیت گری اسنایدر، دوست نزدیک کرواک و شاعر آمریکایی- یک رابطه دوستانه محکم را بر اساس تجربیات دو طرفه و عشق مشترک به فلسفه بودایی، شعر و زندگی در سادگی آغاز می‌کنند و کمی بعد با همراهی هنری مورلی که فردی غیر عادی به نظر می‌رسد به ماجراجویی در کوهستان‌ها می‌پردازند.

ولگردهای دارما، به اعتراف خود کرواک یکی از اعضای انقلاب کوله پشتی است. قهرمان داستان ری اسمیت، که به روشنی خود کرواک است داستان را از دید اول شخص تعریف می‌کند. در انتهای داستان ری اسمیت سرانجام چشم انداز خود را می‌یابد: چشم انداز آزادی ابدی و این چشم انداز همیشگی است. با چنین مشاهداتی که در طول کتاب کم نیست، کرواک به ایجاز، ابهام و اختصار به معنی شعر ژاپنی نزدیک می‌شود. کرواک به وضوح مشغول مطالعه اشعار هایکو بوده است و کیفیت این گونه شعر در بسیاری از خطوط رمان قابل مشاهده است. گرچه این نوشته از نظر لحن با اشعار معروف بودایی کرواک متفاوت است.

خوشبختانه زندگی برتر، بیش از حد بر دستگاه حسی قدرتمند ری اسمیت تاثیر نگذاشته است. کرواک می‌تواند در این رمان یک سوپ نخود و قارچ وحشی را توصیف کند، یا آماده کردن غذا از باقی مانده غذاهای کوهنوردان را جوری که خواننده آن مزه‌ها را درک کند. او در توصیف صداها، مزه‌ها، منظره‌ها و  احساس کلی یک پیاده روی طولانی در ساحل غربی بسیار عالی عمل می‌کند.

اگرچه رمان، اثری شرح حال گونه از نویسنده‌اش است به طور کلی فعالیت‌های جدید ری اسمیت و همراهان ولگردش بیشتر از هر چیزی جنبه‌ای مثبت دارد و این هنر کرواک است که توانسته تا داستان را این گونه شکل ‌دهد. اما متاسفانه این اثر در محافل ادبی بازتاب‌های نسبتا ضعیفی دریافت کرده است. این کتاب با ترجمه فرید قدمی از انتشارات روزنه منتشر شده است.

5/5 (4)

امتیاز دهی

یک دیدگاه

  1. بدون شک یکی از بهترین نویسندگان نسل بیت و یکی از جذاب ترین نویسنده های قرن بیستم. اما متاسفانه توی ایران چندان به این نویسنده بها داده نمیشه و همین ترجمه به شدت پرفروش هم، چندان خوب انجام نشده.

    (قسمت قابل پاک کردن کامنت: راستی، متوجه شدم که هر جا کلمه کرواک توی متن اومده، به صفحه مربوطه لینک شده. من قبلا جایی خونده بودم که فقط اولین لینک به یک صفحه برای گوگل مهم هست. این تعداد زیاد لینک به یک صفحه، من کاربر رو هم گیج می کنه.)

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.