معرفی کتاب دمیان نوشته هرمان هسه

0
12099
دمیان، نوشته‌ی هرمان هسه
دمیان، نوشته‌ی هرمان هسه
معرفی کتاب دمیان نوشته هرمان هسهReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Dec 8Rating:

دمیان عنوان رمانی دیگر از هرمان هسه است. او این رمان را در سال ۱۹۱۹ و با نام مستعار امیل سینکلر به چاپ رساند . با انتشار این رمان که جوایز متعددی برای هسه به ارمغان آورد؛ منتقدان دریافتند که هرمان هسه‌ای جدید در عرصه ادبیات پای نهاده است. نویسنده‌ای معنا گرا و روانکاو و کاوشگر روح‌های انسانی که دیگر فقط به داستان‌های معمول نظام بورژوازی نپرداخته و حدیث نفس انسانی دیگری را در رمانی مملو از تمثیل‌ھای فوق العاده پر معنا؛ آغاز کرده است .
هرمان هسه در این دوره از نویسندگی که برخی آن را دوره دوم نویسندگی او نامیده‌اند؛ دست به کندوکاو و جستجو در میان روح‌های انسانی می‌زند که بی‌قرار به سوی متحول شدن گام برمی‌دارد و لذا هسه را روشن کننده زوایای روح انسان‌ها می‌بینیم و این رمان نخستین ثمره‌ی تولد دوباره ی هسه است.
دمیان زبانی نمادین دارد و هسه با استفاده از آن خالق اثری خارق العاده شده است. زبان نمادین به یاری هسه آمده تا او بتواند مفاهیم عمیق را آسانتر برای خواننده بازگو کرده و او را به تفکر و تعمق وادار کند.درجایی عنوان می‌شود که سینکلر با خوردن سیب (که یادآور خوردن سیب ممنوعه توسط آدم و حوا و خروج آنان از بهشت است ) وارد دنیای زشت و وحشتناک فرانتس کرومر می‌شود . استفاده از تمثیل‌ها و عبارات کهن نقل شده در انجیل؛ در این رمان احاطه هرمان هسه را بر تمثیلات و داستان‌های انجیل نشان می‌دهد.
داستان دمیان از زبان امیل سینکلر روایت می‌شود .امیل سینکلر (که به نظر می‌رسد خود ھرمان ھسه است که در پی یافتن ھویت مستقل و ناب و جدیدی برای شکل گیری یک ابر مرد است) در این رمان انسانی است که از خامی به پختگی می‌رسد او اول تحت تأثیر دمیان و راهنمایی او ھر چه بیشتر با خویشتن خویش آشنا می‌شود و شروع به تغییر می کند و بعد ھویت واقعی خود را یافته و بعد از این مرحله خودش راهنمای خود در این سیر می شود.
سینکلر در می‌یابد که خوبی و بدی، زشتی و زیبایی، مهربانی و خشم، سخاوت و شقاوت و پلیدی و پاکی در کنار یکدیگر قرار داشته و آنها را به مثابه دو روی سکه زندگی می‌پندارد و پی می‌برد که انسان متعالی با گذر از این قطب‌های مثبت و منفی به نهایت انسان شدن می‌رسد.
دمیان داستانی است که در ۹ بخش با عناوین “سرآغاز، دو دنیا، قابیل، دزد، بئاتریس، پرنده تلاش می کند از تخم بیرون آید، یعقوب و فرشته، حوا، سرآغاز پایان” نوشته شده است. این بخش‌ها چنان با هم مرتبط و منسجم هستند که خواننده نظم نوشتاری منظمی را شاهد است.

4.9/5 (31)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.