زندگی نامه و معرفی کتاب های سیمون دوبووار

0
1197
سیمون دوبووار نویسنده و فیلسوف فرانسوی
سیمون دوبووار نویسنده و فیلسوف فرانسوی
زندگی نامه و معرفی کتاب های سیمون دوبووارReviewed by پرستو آشتیان on Aug 30Rating:

سیمون دوبووار از نامدارترین نویسندگان و فیلسوفان اگزیستانسیالیست فرانسوی می‌باشد. او همچنین به عنوان روشن‌فکر، فعال سیاسی، فمنیست و نظریه‌پرداز اجتماعی نیز شناخته می‌شود. هر چند هیچ‌گاه خود را یک فیلسوف نمی‌دانست؛ اما تأثیر چشمگیری بر نظریات فمنیسمی و فمنیسم اگزیستانسیالیستی داشته است.

سیمون دوبووار سابقه تحصیل در رشته‌های ریاضیات، فلسفه و زبان و ادبیات را داشته و در آزمون ورودی تدریس فلسفه با ژان پل سارترآشنا شد و اینگونه رابطه‌ی این دو نویسنده بزرگ آغاز شد.

سبک نوشتاری دوبووار متشکل از ابعاد مختلف سیاسی و اخلاقی می‌باشد و مسائل مربوط به آزادی و حقوق زنان بسیار پرداخته است تا جایی که کتاب جنس دوم از این نویسنده منجر به یک انقلاب فمنیسمی شده و تاکنون نیز به عنوان یکی از متون اصلی در باب شناسایی ظلم در حق زنان و آزادی آنان شناخته می‌شود.

کتاب ماندارین‌ها، دوبووار را مفتخر به کسب جایزه گنکور در سال ۱۹۵۴ کرده است. او علاوه بر نویسندگی به تدریس فلسفه در شهرهای مختلف فرانسه و همچنین فعالیت در زمینه مقاله‌نویسی برای روزنامه‌ها یا مجلات و شرکت در کنفرانس‌ها و سخنرانی‌های اجتماعی مشغول بود.

این نویسنده در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم علاقه‌ی شدیدی به سیاست نشان داد و کپیتالیسم را به شدت مورد انتقاد قرار داد و به دفاع از دولت‌های کمونیست چین و شوروی پرداخت. وی همچنین به کشورهای آمریکا و چین سفر کرده و سفرنامه‌های مشهوری در این باب نوشت. زندگینامه خودنوشته دوبووار در چهار جلد نیز یکی از مطرح‌ترین دستاوردهای دوران نویسندگی او به شمار می‌رود.

سارتر و دوبووار رابطه‌ی خود را تا پایان عمر حفظ کردند، اگرچه به دلیل اصرار دوبووار مبنی بر عدم ثبت قانونی این رابطه، هرگز با یکدیگر ازدواج نکردند اما همواره بهترین دوستان یکدیگر بوده و بر آثار و فلسفه یکدیگر تأثیر گذاشته‌اند. دوبووار شش سال بعد از فوت سارتر، دار فانی را وداع گفت و کنار سارتر به خاک سپرده شد.

کتاب‌هایی از جمله جنس دوم، ماندران‌ها، میهمان، وانهاده، خاطرات یک دختر وظیفه‌شناس، مرگ آرام، همه می‌میرند، خون دیگران و.. از این نویسنده به فارسی ترجمه شده و منتشر شده‌اند.

5/5 (1)

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.