معرفی کتاب پرتقال کوکی نوشته آنتونی برجس


0
معرفی کتاب پرتقال کوکی نوشته آنتونی برجسReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Feb 5Rating:

به جرات می توان پرتقال کوکی (۱۹۶۲) را مشهورترین کتاب در میان خوانندگان و البته منفورترین از نظر آنتونی برجس نویسنده اثر نامید، رمانی بحث برانگیز که حتی با وجود اقتباس استادانه و لطیف استانلی کوبریک در سال ۱۹۷۱ در فیلمی با همین نام، در قرن بیستم در میان مجموعه کتاب‌های چالش برانگیز جای گرفت.

رمان آینده نگر و علمی تخیلی پرتقال کوکی، ماجراهای الکس پانزده ساله را شرح می‌دهد که سردسته یک گروه خلافکار است که در جیب بری و دزدی، ضرب و شتم و تجاوز به افراد بی خانمان لندن تبحر خاصی دارند و در زبان عامیانه نوجوانی، خود را ندست می‌نامند؛ واژه‌ای که از زبان روسی توسط برجس ابداع شده است. یاغی گری‌های الکس سرانجام توسط یک روش علمی جدید که تکنیک  لودویک نام دارد تحت کنترل در می‌آید؛ در این روش الکس با دیدن یا حتی فکر کردن به هر نوع خشونت و پرخاشگری از نظر جسمی بیمار می‌شود. با تبدیل شدن به پرتقال کوکی یک مکانیسم جبرگرایانه، او اراده آزاد خود را از دست می‌دهد و رمان، تصویری مرکزی از انسانیت مکانیکی می‌سازد. در نهایت؛ برجس استدلال می‌کند که بدی تا زمانی که انتخاب شود حتی بهتر و انسانی تر از خوبی اجباری است.

برجس همچنین جنبه‌های دیکتاتوری سوسیالیسم را بررسی می‌کند، به خصوص استفاده پنهان از رسانه‌های جمعی برای کنترل ذهن و به صورت هجو آمیزی عدم بلوغ فرهنگی جوانان بریتانیا را به سخره می‌گیرد. این دو موضوع به روش طعنه آمیزی به خصوص بعد از پخش فیلم کوبریک با سوالی در مورد اراده آزاد در هم آمیخت. هرچند برجس به روشنی شک داشت که رمان او به تنهایی بتواند بر بزه کاران و جنایت کاران تاثیر بگذارد، اما این رمان، ظرفیت قطعی شرارت در ناخودآگاه انسان (عوامل ماشینی که جنایت را توسعه می‌دهند) و عدم بلوغ جوانان و نفوذ رسانه‌های جمعی را نشانه رفته است.

نیاز شدید برجس به پول او را وادار کرد تا در ۱۹۶۳ اجازه دهد بخش ۲۱ و پایانی داستان برای انتشار در آمریکا حذف شود. بخش آخر کتاب بلوغ و رستگاری الکس را نشان می‌دهد، و بدون آن به نظر می‌آید کتاب با بدبینی تنها خشونت را تشویق کرده است. اما برجس از اینکه اجازه حذف کردن آن بخش و همچنین گنجاندن واژه ندست در نسخه آمریکایی را داده بود پشیمان شد.

از زمان انتشار پرتقال کوکی، این رمان تفاسیر متفاوتی را به خود دیده است. بسیاری از منتقدان نوآوری‌های زبانی آن را تحسین و در عین حال موضوع خشونت بار آن را مورد نقد قرار داده‌اند. به خصوص که رمان در اکثر کشورها در رده سنی نوجوانان و جوانان طبقه بندی شده است.


Like it? Share with your friends!

0

4 Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  1. مرسی از زحماتتون و معرفی کتاب های فوق العاده
    فقط به نظرم اگه آخر مطلب ها و معرفی ها چندتا از بهترین ترجمه ها و ناشرای کتابی هم که معرفی کرده اید رو بگید خیلی خوب میشه ممنون