معرفی مکتب ادبی کلاسیک | کلاسیسیم و انواع نمودهای آن

0
2561
مکتب ادبی کلاسیسیم و نمودهای آن
مکتب ادبی کلاسیسیم و نمودهای آن
معرفی مکتب ادبی کلاسیک | کلاسیسیم و انواع نمودهای آنReviewed by آیلار بهرامی on Sep 22Rating:

کلاسیسیم و نمودهای آن

در مطلب قبلی که در خصوص کلاسیسیسم گفته شد به قواعد و اوصول این مکتب پرداختیم . حالا در این قسمت به انواع  ادبی در مکتب کلاسیسیم خواهیم پرداخت:

حماسه و رمان:

محیوبیت و موفیقیت آثاری جون ایلیاد و اودیسه جایگاه حماسه را را در ادبیات کلاسیک تحکیم کرد.از مشخصات ادبیات حماسی عظمت و جلال جنگجویان و برجستگی قهرمانان آن ها است.رمان نیز از به همین ترتیب.منتهای مراتب در رمان عشق است که جای جنگ و جنگجو را در حماسه می گیرد و البته در رمان اهمیت بیشتری به حقیقت نمایی داده شده است.

تراژدی و کمدی:

“تراژدی”،طبق تعریفی که ارسطو در فن شعر خود داده است، اینگونه است:تقلید یک حادثه جدی و کامل دارای وسعت معین،با بیانی زیبا که زیبایی آن در تمام قسمتها به یک اندازه باشدریالو همچنین دارای شکل نمایشی باشد و نه داستان و حکایت،و با استفاده از وحشت و ترحم،عواطف مردم را پاک و منزه سازد.

درباره حادثه تراژدی همه صاحب نظران متفق بر این قول هستند که حادثه تراژدی باید از تاریخ و یا افسانه ها استخراج شده باشد.

به زعم همین صاحب نظران عالی الخصوص ارسطو:قهرمان تراژدی نباید فردی جنایتکار باشد،همچنین نباید فردی پاک و منزه باشد.وی باید بیگناهی باشد که به تیره روزی افتاده باشد آن هم تیره روزی که از یک اشتباه ناشی شده باشد.

کمدی:طبق تعریف مفسران قواعد کلاسیسک:”کمدی یک اثر نمایشی جالب است که اشخاص آن را شخصیت های پایین تر تشکیل می دهند و حوادث آن از زندگی روزمره گرفته شده باشد.در کمدی تمرکز بر روی حقیقت نمایی بیشتر از هر چیزی است و هم چنین کمدی باید پایانی شاد داشته یاشد به همراه حادثه ابتکاری.

ادبیات چوپانی

داستان های چوپان هایی است که از طبیعت و عشق خود می گویند.در  این قسم آثار ادبی، نباید از حالت ابتدایی و تم روستایی خود خارج شوند.

ادبیات غنایی

اشعاری است که در آن شاعر به ستایش خدایان می پردازد.

در این آثار موضوع دیگری که باید رعایت شود قانون سه وحدت است.این قانون حاکی از آن است که باید وحدت موضوع،وحدت زمان و وحدت مکان در اثر رعایت شود. حتی عدخ ای معتقدند وحدت لحن نیز از موارد حائز اهمیت است که در کنار سه مورد گفته شده باید در نظر گرفته شود.

منبع: مکتب های ادبی/رضا سید حسینی/موسسه انتشارات نگاه

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.