معرفی کتاب شهر شیشه‌ای نوشته پل استر

0
2126
شهر شیشه‌ای، نوشته‌ی پل استر
شهر شیشه‌ای، نوشته‌ی پل استر
معرفی کتاب شهر شیشه‌ای نوشته پل استرReviewed by کاوه رعدی on Dec 26Rating:

شهر شیشه‌ای، نوشته پل استر و منتشر شده در سال ۱۹۸۵ و نامزد بهترین رمان جایزه ادگار اوارد، اولین رمان از سه گانه نیویورک استر است که توسط شهرزاد لولاچی به فارسی ترجمه شده است. شهر شیشه‌ای ماجرای یک کارآگاه خصوصی جعلی است که در جریان پرونده‌ای آخر و عاقبتش به دیوانگی می‌کشد. رمان به شدت نیویورکی نوشته شده است بطوریکه نیویورک را می‌توان یکی از کاراکترهای رمان در نظر گرفت. زاویه دید این رمان بیشتر از نگاه کوئین (نویسنده‌ای که خود را کارآگاه خصوص جا می‌زند) روایت می‌شود و درون مایه آن «پیچیدگی مفهوم زبان» است و از این رو در برخی مقاطع رمان به فلسفه میزند.

ماجرای اصلی رمان حول نگرانی یک پسر می‌چرخد که پدری که وی را در کودکی آزار می‌داده اکنون از زندان آزاده شده و این احتمال می‌رود که پدر مجددا بخواهد به پسر آسیب برساند از این رو پسر و همسرش به فکر استخدام یه کارآگاه خصوصی برای تعقیب و کنترل پدر می‌افتند.

در دسته‌بندی‌های کلی می‌توان شهرشیشه‌ای را اثری پست مدرن و کاملا امریکایی قلمداد کرد. ارجاعاتی در این رمان به دن کیشت زده می‌شود و تلاش شده است شباهت‌هایی بین شوالیه‌های دو عصر ایجاد شود، از طرف دیگر «پل استر» یکی از کاراکترهای رمان است که بر روی مقاله‌ای در خصوص اینکه نویسنده اصلی دن کیشوت کیست کار می‌کند که کوئین بدلیل اینکه خود را  «استر» جا زده است (بماند که استر هم استر نیست!) با وی روبرو می‌شود.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.