معرفی کتاب چشمهایش نوشته بزرگ علوی

0
1154
رمان چشم‌هایش، نوشته صادق هدایت
رمان چشم‌هایش، نوشته صادق هدایت
معرفی کتاب چشمهایش نوشته بزرگ علویReviewed by پرستو آشتیان on Apr 12Rating:

چشمهایش از برجسته‌ترین رمانهای ایرنی به شمار می‌رود. بزرگ علوی کار نوشتن کتاب را بسیار قبل از دریافت مجوز چاپ آن به اتمام رسانده بود و در سال ۱۳۵۷ موفق شد تا این کتاب را منتشر کرد. به دلیل فضای سیاسی خاص حاکم بر داستان که اشاره به فساد حکومت و تضاد طبقاتی شدید بین افراد جامعه دارد، این کتاب برای سالها در لیست کتابهای ممنوع الچاپ قرار داشت.

ساختار داستانی کتاب چشمهایش همانند اکثر داستانهای بزرگ علوی، به توصیف و توجیه اتفاقی می‌پردازد که قبل از شروع داستان رخ داده است. راوی داستان در ابتدا ناظم مدرسه و از مریدان استاد بزرگ نقاشی درگذشته‌ای به نام ماکان است. ناظم در پی کشف راز تنها تابلویی است که استاد در زمان تبعید کشیده است. این اثر که استاد نام چشمهایش را بر آن گذاشته است، صورت زنی را به تصویر می‌کشد که در ادامه داستان ناظم او را می‌یابد تا داستان زندگی‌اش را بشنود. این زن فرنگیس نام دارد و در برخی قسمتهای کتاب راوی داستان می‌شود.

عده‌ای معتقدند شخصیت استاد ماکان الهام‌پذیرفته از شخصیت کمال‌الملک یا تقی ارانی (از اعضای گروه ۵۳ نفر و مؤسس حزب توده در ایران) می‌باشد. جریانات سیاسی مطرح شده در کتاب منطبق با واقعیات آن زمان می‌باشد. توصیفات بزرگ علوی در این کتاب بسیار ظریف و تأثیرگذار هستند و این موضوع بر جذابیت کتاب می‌افزاید. علیرغم پس‌زمینه سیاسی کتاب، عشق را می‌توان هسته‌ی اصلی دانست.

به این علت که فرنگیس در طول کتاب به خاطرات و قصه‌اش با استاد ماکان نقب می‌زند، زمان رمان از حال به گذشته تغییر می‌کند و تأثیرگذارترین وجه داستان احساسات و عشق بلاعوض فرنگیس به استاد است که در پایان رابطه‌شان با فداکاری چشمگیر فرنگیس به اوج می‌رسد.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.