معرفی کتاب چاه بابل نوشته رضا قاسمی


1
معرفی کتاب چاه بابل نوشته رضا قاسمیReviewed by آیلار بهرامی on May 11Rating: 5.0معرفی کتاب چاه بابل نوشته رضا قاسمی | رمان | پیشنهاد کتاب | کتابیسمچاه بابل رمان گیرا و پر کشش از رضا قاسمی نویسنده ایرانی رمان های "همنوایی شبانه ارکستر چوبها" و "وردی که بره ها می خوانند" است.

چاه بابل رمان گیرا و پر کشش از رضا قاسمی نویسنده رمان های “همنوایی شبانه ارکستر چوبها” و “وردی که بره ها می خوانند” است.این کتاب ماجرای زندگی یک خواننده ایرانی ساکن پاریس را همزمان با داستان زندگی تناسخ قبلی او در دوره قاجار روایت می کند.

آن چیزی که چاه بابل را تا این اندازه خواندنی و پر جاذبه می کند فرم روایت داستان و محتوای آن است، قاسمی در عمل چند داستان را به طور موازی روایت می کند و شاید بتوان گفت به نوعی زمان را در هم می آمیزد.نویسنده برای روایت داستان از مضامین جنسی ،دینی و اسطوره های آسمانی بهره جسته و این مضامین را در بستری تاریخی پرداخته است.این اثر به قدری خلاقانه است که به زعم عده ای می توان آن را به لایه های مختلفی تقسیم بندی کرد و ساعت ها راجع به هر کدامشان صحبت کرد.

کتاب چاه بابل نوشته رضا قاسمی
کتاب چاه بابل نوشته رضا قاسمی

لایه زیرین داستان که به هاروت و ماروت  می پردازد لایه ای است که در واقع  با به کارگیری عناصر مذهبی سعی در پیش بردن داستان دارد.لایه های میانی در حقیقت مسائل و حدیث آدم های داستان است، آدم هایی که مهاجرت کرده و گویی ریشه خود را از دست داده اند و دچار پارادوکس هایی شده اند که نویسنده به خوبی به آن ها می پردازد.

لایه رویی روایتی است از شخصیت اصلی داستان که خواننده ای است که  او هم مهاجرت کرده است و در این بین به دنبال رهایی از توتم ها و عقده های روانی خود است.این سه لایه به قدری هنرمندانه آورده شده است و به طور موازی پیش می روند که به طور همزمان در ذهن مخاطب پیش می روند. چاه بابل در سال ۱۹۹۹ در سوئد انتشار یافته است.


Like it? Share with your friends!

1

One Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.