معرفی کتاب جودت بیک و پسران نوشته اورهان پامون

0
2094
جودت بیک و پسران، نوشته‌ی اورهان پاموک
جودت بیک و پسران، نوشته‌ی اورهان پاموک
معرفی کتاب جودت بیک و پسران نوشته اورهان پامونReviewed by گروه مترجمین کتابیسم on Apr 30Rating:

جودت بیک و پسران از اولین کتاب‌های اورهان پاموک است که در ۱۹۸۲ منتشر شد. رمان، داستان زندگی سه نسل متفاوت ترکیه را روایت می‌کند. آقای جِودِت که براساس شخصیت پدربزرگ پاموک شکل گرفته است. وی در میان سال‌های فروپاشی امپراتوری عثمانی و تاسیس جمهوری ترکیه موفق به بدست آوردن ثروت زیادی می‌شود که خود و خاندانش را از این طریق ثروت‌مند می‌کند. در بخش ابتدایی رمان که در سال ۱۹۰۵ رخ می‌دهد، آقای جِودِت مغازه الوار فروشی پدرش را به مغازه سخت افزار و لوازم برقی تبدیل می‌کند و در این کار هم موفق می‌شود البته به لطف قرارداد برق رسانی که با رشوه خواری برای شهرشان به دست آمده است.

بخش دوم و اصلی داستان بین سال‌های ۱۹۳۶ تا ۱۹۳۹ و در پیرامون فرزندان آقای جِودِت، مخصوصاً رفیق فرزند دومش و چند تن از دوستان او می‌گذرد. با وجود این که همه آنها از خانواده‌های مرفه‌ای هستند اما از شرایط کنونی ترکیه و مسیری که در حال طی کردن آن است و از جایگاه ترکیه در دنیای جدید، ناراضی و نا خرسند هستند. بخش پایانی در مورد احمد، نوه آقای جِودِت، در سال ۱۹۷۰ و حول تلاش‌های هنری و رابط عاشقانه او می‌گذرد.

گرچه اورهان پاموک موفق به کسب جایزه نوبل برای آثار ادبی خود شده است اما برخی منتقدان این کتاب را از نظر شخصیت پردازی و روایت داستان، ضعیف تر از آثار بعدی او می‌دانند. ضرب آهنگ آرام کتاب با روایت کارهای ساده و روزانه به مذاق برخی خوانندگان و منتقدان کارهای پاموک خوش نمی‌آید. بسیاری اورهان پاموک را با داستان‌های پست مدرنش می‌شناسند تا داستان واقع گرایانه‌ای مانند این رمان.

گرچه این رمان قدرت کارهای دیگر اورهان پاموک را ندارد اما برای تصویری که از ترکیه در سال‌های متوالی به دست می‌دهد و همچنین روایت خانوادگی آن هنوز هم جالب و خواندنی است.

امتیاز دهی

ارسال دیدگاه

کد *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.